Dünden Bugüne Güneş Gözlüğünün Tarihi

Bugün yaz kış hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen güneş gözlüklerinin tarihçesini konuşacağız. Güneş gözlüğünün kökeni, antik çağlara kadar uzanıyor. Evet doğru okudun, antik çağlar! Belki UV ışınlarından korumuyordu ama Eskimoların kardan yansıyan ışığın patlamasından korunmak için taktıkları ilk güneş gözlükleri amaçlarına yeterince uygundu. Kemik, fildişi veya odun gibi malzemelerden üretilen ilk güneş gözlükleri, göz bölgesi boyunca giyilen ve ince bir çizgiyle dışarının görülebildiği tasarımlardı. Kullanımı yaklaşık 2000 yıl öncesine dayanan bu güneş gözlükleri, kullanıcının görüşünü bile geliştiriyordu. Çünkü dar yarıklar görme yeteneğinin odaklanmasına yardımcı oluyordu.

Sezonun öne çıkan güneş gözlüklerini Boyner’de keşfet! 

Güneş’in parlak ışıklarından korunmak, güneş gözlüğünün tek kullanım alanı değildi tabii. Çin’de 12. yüzyılda mahkemelerde yargıçlar duman renkli kuvars mercekler kullanıyorlardı. Böylece ifadelerini gizleyebiliyorlardı. Tıpkı şimdi Anna Wintour’un defileleri ön sıradan izlerken ifadesini gizlemek için güneş gözlüğü kullanması gibi desek yanlış olmaz.

18. yüzyılda günümüzde de kullandığımız modern gözlük biçimi icat edilmişti. Kullanıcının göz hassasiyetini hafifletmek için geliştirilen ilk güneş gözlükleri, 20. yüzyılın başlarında, sarı ve kahverengi renkli gözlüklerin frengi hastalarına reçete edildiği dönemde ortaya çıktı. Ama kısa sürede şöhret basamaklarını tek tek tırmandı ve 1920’lerde ünlü film yıldızlarının güneş gözlüğünü sokak stillerine dahil etmesiyle günlük modanın bir parçası haline geldi. Böylece hem istedikleri zaman tanınmıyorlar hem de stüdyoların güçlü ışıklarından gözlerini koruyorlardı.

Edwin H. Land tarafından icat edilen özel bir filtre içeren polarize mercekler, 1936’da piyasaya çıktı. Modaevleri de bu yeniliği tasarımlarına dahil etti. Böylece moda işlevle buluşmuş oldu ve güneş gözlükleri olmazsa olmaz aksesuarlardan birine dönüştü.

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR