Mezuniyet Elbisesi Nasıl Seçilir?

Mezuniyet elbisesi seçmek dönem sonu yaklaştıkça daha önemli bir gündeme dönüşüyor. En güzel elbiseyi bulmak, aksesuarla tamamlamak ve görünümü taçlandıracak bir makyaj yapmak oldukça önemli. Peki sen mezuniyet  gecesinde ne giyeceğine karar verdin mi? Beğenilerin, güncel moda akımları ve vücut tipini düşünerek araştırmalara başlamak için önce önerilerimizi keşfetmeye ne dersin?

Ayın sonuna doğru artan sınavlar nedeniyle stresli olsan da birkaç ay sonra mezuniyetin ardından yepyeni bir hayata başlayacaksın. Yeni bir maceraya en güzel şekilde başlamanın yolu, öncekine harika bir son vermekten geçiyor. Özellikle mezuniyet gecesini unutulmaz kılmak için en güzel elbiseyi, en doğru makyajı ve en rahat ayakkabıları seçmek istediğini biliyoruz! Vücut tipine uygun elbiseleri, sezonun en güncel trendlerini ve en şık kombinleri keşfetmek için okumaya devam et.

Mezuniyet elbisesi için ilham dolu ürünler Boyner’de!

Mezuniyet Elbisesi Nasıl Olmalı?

Öncelikle nasıl görünmek istediğine karar vermelisin. Klasik bir elbiseyle risk almadan geceye hazırlanmak her zaman vakit kazandırır. Örneğin, küçük siyah elbiseyle birlikte fark yaratacak aksesuarlar kullanarak klasik ve şık bir görünüm yakalayabilirsin. Eğer trendlerin sıkı bir takipçisiysen, o zaman biraz daha derin araştırmalar yapman gerekiyor: “Sezonun favori rengi ne?”, “Mezuniyet elbiseleri için popüler akımlar ne? gibi sorulara odaklanabilirsin. Örneğin yazın trend renklerinden peach fuzz yani şeftali tonları, sarı ve turuncuyu tercih edebilirsin. Klasik renklerden siyah yerine beyaz ya da kırmızılar da alternatifin olabilir.

 • Zamansız, mütevazi ve risk almayan bir görünüm için koyu tonlarda veya desensiz elbiseler tercih edebilirsin.
 • Eğer renkli veya desenli elbiseler giymek istersen, ayakkabılarının ve aksesuarlarının daha nötr renklerde olmasına dikkat etmelisin.
 • Klasik çizgideki elbisenin sezona uygun olmasını istersen, eklektik bir görünüm yaratabilirsin. Beğendiğin tarzı, dokuları ve modelleri karıştırıp kendine özgü bir tarz yaratabilirsin.
 • Çiçekler her zaman zarif görünür. Eğer desenlerden vazgeçemiyorsan, büyük çiçek desenli elbiseleri mutlaka incelemelisin.

Mezuniyet Elbisesi Uzun mu Kısa mı Olmalı?

Mezuniyet kıyafetini hayal ettiğinde gözünde canlanan elbise uzun mu kısa mı? Elbiseni seçerken kendine farklı boylarda alternatifler bulmak oldukça önemli. Boyu da uzun gösteren uzun elbiseler davetler için daha sık tercih edilse de mini mezuniyet elbiseleri de mevsim için oldukça uygun ve daha rahat hareket etme imkanı sağlar.

 • Kısa veya uzun dışında bir alternatifin daha olduğunu unutma. Diz hizasının altında kalan midi boy etekler veya elbiseler mutlaka radarında olmalı. Özellikle metalik tasarımları incelemelisin.
 • Uzun elbise yerine, tek parça yerine aynı renk ve desenlerden oluşan iki parçalı mezuniyet kombinlerini de tercih edebilirsin.
 • Ayak bileklerine kadar uzanan uzun elbiseler yerine bilek hizasından biraz daha yukarda olan elbiselerle hem uzun bir görünüm yakalayıp hem de konfor sağlayabilirsin.

Mezuniyet Elbisesi Ne Renk Olmalı?

Mezuniyet elbisenin rengine karar verirken beğenilerin kadar cilt alt tonun da bu seçimde etkili olmalı. Cilt rengin ne olursa olsun, cildinin alt tonunu bilmek her zaman önemlidir. Makyajından kıyafetlerine kadar sana en çok yakışan renk, cilt alt tonunla uygun olandır. Eğer cilt alt tonunu nasıl bulacağını merak ediyorsan Cilt Alt Tonu Nedir? Nasıl Bulunur? başlıklı yazımızı okuyabilirsin.

 • Eğer cilt alt tonun soğuksa keskin renkleri kullanmakta özgürsün; lacivert, fuşya ve siyah elbiseler tam sana göre. Eğer açık renkleri kullanmak istiyorsan, pastel tonlar yerine buz mavisi gibi renkleri kullanmaya dikkat etmelisin. Bej veya altın yerine metalik gümüş ve griyi deneyebilirsin. Soğuk cilt alt tonu pastel tonlarla solgun görünebilir bu nedenle canlı tonlara yönelmen daha iyi olacaktır.
 • Sıcak cilt alt tonuna sahipsen renkler konusunda da taba, bej, turuncu, altın ve koyu kahverengi senin için mükemmel seçimler olabilir. Bunun yanında lacivert, siyah gibi koyu renklerden kaçınmalısın.
 • Cilt alt tonun nötr ise, renkler konusunda daha özgürsün diyebiliriz. Özellikle bebek mavisi, toz pembe, yavruağzı ve sarı gibi renklerle canlı bir görünüm yakalayabilirsin. Koyu renkler seçmek istiyorsan bordo, koyu mavi, yeşil mezuniyet elbiselerini aradarına alabilirsin.
 • Eğer cilt alt tonunu tam olarak kestiremiyorsan, bileklerindeki damarları inceleyebilirsin. Eğer mavi gibi görünüyorlarsa soğuk, yeşil gibi görünüyorlarsa sıcak alt tonlara sahip olduğun anlamına gelir.

Vücut Tipi Nedir? Vücut Tipine Göre Mezuniyet Elbisesi Nasıl Seçilir?

Tıpkı renklerde olduğu gibi elbisenin modelini seçerken de özgürsün. Bazı kesimler bazı vücut tiplerine daha uygun olsa da her vücudun içinde harika görüneceği bir elbise mutlaka var.

 • Eğer armut tipi vücuda sahipsen, yani belin ince ve kalçan genişse; ince belini vurgulayacak A kesime sahip etek ya da elbiseleri tercih edebilirsin.
 • Vücudun ince bir şekle sahipse, kıvrımlı bir görünüm oluşturmak için bel ya da göğüs hizasında kuşak ya da kemer kullanabileceğin tasarımları inceleyebilirsin. Dilersen V yaka bir elbiseyle dikkati göğüs hizasına çekebilirsin.
 • Minyon bir vücut tipine sahipsen; kısa elbiseler, dikey çizgiler ya da asimetrik kesimler ideal elbisenin kilit kelimeleri! Uzun elbiseler yerine bilek hizasının üzerinde kalacak boyları tercih edebilirsin.
 • Kum saati şeklinde bir vücudun varsa; ince belini vurgulamak için iki parçalı elbiseleri, crop kesim üstleri deneyebilirsin.
 • Vücudun elma şeklindeyse göğüs altında daralan ve bacaklarını ortaya çıkaracak tasarımlara şans verebilirsin.

Tüm Fotoğraflar: Getty Images Türkiye

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR