Balkon Dekorasyonu Fikirleri ve Örnekleri

Balkon dekorasyonu örneklerini araştırmaya başladıysan senin için ilham dolu önerileri bir araya getirdik. Bahar yavaş yavaş kendini göstermeye, güneş gökyüzünde daha uzun süre kalmaya başladığına göre, apartman hayatının kurtarıcıları balkonlarda yenilik yapmanın da zamanı geldi! Küçük bir balkonun ya da geniş bir terasın olabilir, evinde açık havayla buluştuğun köşeleri dekore ederek evinde keyif alacağın köşeler yaratabilirsin.

Boyner’de hem evin hem balkonun için tarz sahibi ürünleri keşfet!

Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Balkon dekorasyonu için hazırlıklara başlarken, balkonunu bir dış mekan olarak düşünmelisin. İlk olarak, mekanı nasıl kullanmak istediğini hayal et. Senin için sıcak bir okuma köşesi, mini bir bahçe veya dış mekan yemekleri için bir yemek alanı mı hayal ediyorsun? Ne istediğini belirledikten sonra, her şeyi bir araya getirmek için uyumlu bir tema veya tarz oluşturmaya odaklanmalısın. Alanı kalabalık hale getirmeden balkon alanını maksimize eden ve hava koşullarına dayanıklı mobilyalar tercih etmelisin. Balkonunda kişiselleştirilmiş özellikler görmek istiyorsan küçük kilimler, halılar, minderler ve fenerler gibi dekoratif ürünleri planına dahil edebilirsin. Doğayla başbaşa hissetmek için balkon dekorasyonuna bitkileri dahil etmeyi unutma.

Küçük Balkonlar Nasıl Dekore Edilir

Sınırlı alan, sınırlı yaratıcılık anlamına gelmez. Küçük balkonunu, ikili amaca hizmet edecek mobilyaları tercih ederek verimli kullanabilirsin. Katlanabilir sandalyeler, asılı saksılar ve duvara monte raflar alan tasarrufu için mükemmel çözümlerdir. Yeşillik miktarını maksimize etmek için duvar saksıları veya korkuluk saksılarıyla dikey alanı kullanabilirsin. Genişletilmiş hissettiren bir alan yaratmak için açık renkleri tercih edebilirsin. Aydınlatmayı da stratejik bir şekilde konumlandırıp farklı köşelere ışıklar ekleyebilirsen balkonun yaz akşamlarına hazır olur. Ayna kullanmak da balkon alanını geniş gösterebilir.


Büyük Balkonlar Nasıl Dekore Edilir?

Alan geniş olduğunda, balkon dekorasyonu sınırsız olanaklar sunar. Balkonu, iç mekan yaşam alanının bir uzantısı olarak ele alarak, dinlenme, yemek yeme ve eğlence için belirli alanlar oluşturabilirsin. Eğer yeterince alanın varsa balkonun için özel bir oturma takımı veya sandalyeli bir yemek masası gibi sağlam mobilya parçalarına yatırım yapabilirsin. Dikkat çeken detaylar ve derinlik eklemek için duvar süslemeleri, desenler ve farklı dokulu malzemeleri karıştırıp eklektik bir tarz yakalayabilirsin. Eğer geniş bir terasın varsa dış mekan halısı veya ateş çukuru gibi dekoratif ürünlerle samimi bir atmosfer yaratmalısın. Özellikle misafirlerin bu detaylara bayılacak! Yeşil dünyayı kendi alanına taşı ve büyük saksılarla maksimalist bir tarz yakala.

Balkon İçin Güzel Dekorasyon Fikirleri

Balkonuna ekleyeceğin birkaç dekoratif parçayla bahar ve yaz akşamlarını daha keyifli hale getirebilirsin.

  • Akşamları sihirli bir ortam yaratmak için balkon duvarına uzun led ışıklar veya fenerler asabilirsin.
  • Konfor ve renk eklemek için açık hava kullanımına uygun minderleri ve battaniyeleri deorasyona dahil edebilirsin.
  • En rahatlatıcı noktayı oluşturmak için eğer yerin varsa hamak veya salıncak sandalye gibi bir seçeneği mutlaka değerlendirmelisin.
  • Sıcak yaz günlerinde serinlik sağlamak ve huzurlu bir ortam yaratmak için küçük bir şelale veya masa üstü havuz kurabilirsin.
  • Kişisel stilini ve kişiliğini yansıtacak sanat eserleri, heykeller veya dekoratif aksesuarlar ile mekanı kişiselleştir.

Balkon Dekorasyonu İçin Bitkiler ve Çiçekler

Doğru bitkileri ve çiçekleri seçmek, balkonunun estetiğini artırırken huzurlu bir ortam da sağlar. Yaşadığın yerin hava şartlarına ve güneş ışığı koşullarına uygun yetişen ve az bakım gerektiren bitkileri ve çiçekleri tercih edebilirsin. Balkon dekorasyonları için popüler bitkiler ve çiçekler;

  • Sukulentler ve Kaktüsler: Küçük alanlar için ideal olan bu kuraklığa dayanıklı bitkiler, çeşitli şekil ve boyutlarda bulunabilir, balkonundaki dokuya ve görselliğe de katkıda bulunur.
  • Otlar: Nane, fesleğen ve kekik gibi mutfak otları, balkonuna yeşillik eklemenin yanı sıra mutfağında da yardımcın olabilir.
  • Petunyalar ve Sardunyalar: Bu renkli çiçekler, saksılar ve asılı sepetlerde kolayca yetişir ve balkonuna canlılık ve hareket ekler.
  • Eğrelti Otları: Gölge seven eğrelti otları, küçük balkonlar için mükemmeldir. Ayrıca balkonuna yeşil ve tropikal bir hava katar.
  • Lavanta ve Yasemin: Lavanta ve yasemin gibi hoş kokulu çiçekler, sadece balkonunu süslemekle kalmaz, aynı zamanda havayı hoş kokularla doldurur.

Balkon dekorasyonu ya da teras dekorasyonu kişiliğini yansıtırken alanı maksimize eden ve hoş bir ortam yaratan seçimler yaratmakla ilgilidir. Işıklandırmalar, rahat minderler, balkonu yaşam alanına çevirecek mobilya ve kilimlerle bahar ve yaz boyunca açık havanın tadını evinin konforunda yaşayabilirsin.

Tüm Fotoğraflar: Getty Images Türkiye

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR