Eclectic Grandpa Tarzı Nedir? 7 Adımda Uygula!

“Eclectic Grandpa” yani Türkçe çevirisiyle eklektik büyükbaba, Pinterest’ten çıkıp TikTok’a yayılan ve 2024’ün başından itibaren viral olan bir moda akımı. Farklı akım ve sistemlerin karıştırılmasıyla ortaya çıkarılan yeni bir akımı ifade eden eklektisizmi bir nevi kolaj yapmak gibi düşünebilirsin. Farklı akımları birleştirmek aslında bu tarzı tanımlayan sistem. Kilit noktaysa büyükbaba kısmında. Zaman içinde alınmış kaliteli, stil sahibi ve çok sevilen parçalardan oluşan bir büyükbabanın gardırobundan ilham alan tasarımlarla Eclectic Granpa tarzını en iyi şekilde uygulayabilirsin. Tabii büyükbaba gibi giyineceksen, en iyi görünen büyükbaba gibi olman lazım!

Bu tarzı başarılı biçimde taşımak için kitsch trikolar, vintage makosen ayakkabılar, beyzbol şapkaları, kol saatleri ve buna benzer retro veya vintage her şeyi radarına almalısın. Örneğin tişört ve gömleklerin üzerine giyilecek şık yelek ve hırkalar, yüksek belli pantolonlar, oversize blazer ceketler ve 70’li yılların kare kemik güneş gözlüklerine odaklanmak başlangıç için iyi bir adım olur!

10 adımda eclectic granpa tarzını uygulamak için okumaya devam et.

Desenleri ve Dokuları Karıştır

Eklektik bir tarz yaratmak için farklı türleri birbirine karıştırmaktan çekinmemelisin. Çiçek desenleriyle çizgileri ve ekoseleri bir araya getirip dikkat çeken bir görünüm yaratabilirsin. Özellikle kışlık giyimde yün ve kadifeyi birlikte kullanmak da bu yöntem için ideal bir örnek.

Bol Bol Katman Kullan

Bu tarz sayesinde kış boyunca hiç üşümeyeceksin. Eclectic Grandpa görünümü elde etmenin kilit parçası katmanlamayı iyi uygulamaktır. Desenli bir gömleği hırka, yelek veya süveter ile giyip görünümü oversize bir blazer ile tamamlayabilirsin.

Vintage Parçaları Keşfet

Alışveriş yaparken yeni tasarımlar hep ilgi odağımızda olsa da bu akım ilhamını nostaljiden alıyor. Dolayısıyla vintage ceketler, pantolonlar ve elbiseleri modern parçalarla birleştirmek Eclectic Grandpa tarzını yakalamak için en iyi yöntem. Babanın 70’lerden kalan o ceketini tekrar tekrar giymek için bu akımı bahane edebilirsin.

Sakin Bir Renk Paleti Yarat

Eclectic Grandpa tarzını tamamlayan renkler daha çok toprak tonları ve pastel renkler. Stil eklektik de olsa renkleri birbirine karıştırmak görünümü yorucu hale getirebilir. Yeşil ve kahverengi tonları, hardal sarısı ve kiremit rengi gibi renkleri deneyebilirsin.

Oversize ve Rahat Kalıpları Seç

Konforun stille buluştuğu yer burası! Rahat kesimler ve bol kalıplar her parçada tercihin olmalı. Oversize ceketler, bol kesim baggy pantolonlar, geniş kalıplı hırkalarla tarzını tamamla.

Aksesuarlarla Görünümü Tamamla

Eğer bu akımın hakkını tam anlamıyla vermek istiyorsan aksesuar kullanma konusunda cömert olmalısın. Pantolon askısı, cep saati, belki papyon ya da şapka takarak görünümünü tamamlayabilirsin.

Dikkat Çeken Bir Gözlük Seç

70’li yılların ikonik parçası olan kalın kemik çerçeveli gözlükler Eclectic Grandpa tarzına son dokunuşu katacak en havalı aksesuar.

Tüm Fotoğraflar: Getty Images Türkiye

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR