Tatil Valizinde Olması Gerekenler

Tatil valizinde olması gerekenler neler? Bu sorunun cevabı, tatil hazırlığı yaparken işini oldukça kolaylaştıracak. Önümüzde bol tatilli günler bizi bekliyor, bayramlar, yaz tatili, resmi tatiller derken hem uzun hem de birkaç gün sürecek kısa tatillerle hayatın temposuna mola verebileceğiz.

Tatil valizi hazırlamak bir sanattır, öyle değil mi? Hem gözün arkada kalmayacak şekilde hazırlanmalı hem de ihtiyacından daha fazlasını almadan karar verebilmelisin. Kimi zaman heyecanla dolup taşan, kimi zaman ise her parçası titizlikle seçilmiş bir koleksiyon yapar gibi çantanı hazırlayabilirsin. Daha önce kayak tatili valizi nasıl yapılır konusunda yazdığımız detaylı yazıyla kış tatili için nasıl valiz hazırlayacağını anlatmıştık. Şimdi bahar ve yaz tatili için valizinde olması gereken her şeyi bir raya getirdik. Okumaya devam et!

Tatil valizinde olması gerekenler Boyner’de!

Bahar ve Yaz Tatillerinde Valizinde Olması Gerekenler

Tatil valizi yaparken öncelikle amaç ve hedeflerinizi belirlemen önemlidir. Nereye gidiyorsun? Hangi aktiviteleri yapmayı planlıyorsun? Bu soruların cevapları, valizini nasıl hazırlaman gerektiği konusunda sana rehberlik edecektir. Örneğin, plaj tatili için farklı eşyalar seçerken, doğa tatili için farklı ekipmanlar seçebilirsin. Bahar ve yaz ayları birçok aktiviteye izin verdiği için sen de tatil planınını yaparken ve o tatil için valiz hazırlarken yapacağın tatile göre hareket etmelisin.

Bahar ve yaz aylarına özel tatil valizi yaparken hafif ve çok amaçlı eşyaları tercih etmek önemlidir. Örneğin yaz tatili için yanına alacağın mayoyu akşam bir partide de şort ya da eteklerle kombinleyip giyebilirsin. Bahar aylarına özel tatil valizlerinde de hızla değişebilecek hava şartlarına uygun kıyafetleri mutlaka yanına almalısın.

Hafif kıyafetler: Bahar ve yaz mevsiminde hava genellikle ılımandır, bu yüzden hafif ve rahat kıyafetler tercih edebilirsin. Tişörtler, şortlar, baharlık elbiseler ve pantolonlar tatil valizinin vazgeçilmezleri olmalıdır. Örneğin ısınan havanın en iyi eşlikçisi keten pantolonları mutlaka valizine eklemelisin.

Yağmurluk veya şemsiye: Bahar yağmurları kaçınılmazdır, bu yüzden yanında bir yağmurluk veya şemsiye bulundurmak akıllıca olacaktır. Sadece bahar aylarında bu risk yok tabii yaz mevsiminde de bir anda yaz yağmurlarına yakalanabilirsin. Özellikle festivallere katılacağın bir tatil planı yapıyorsan, çadır hayatına uygun küçük ama kullanışlı parçaları alman lazım ve yağmurluk da kesinlikle onlardan biri.

Güneş kremi ve şapka: Güneşin daha fazla göründüğü bu dönemde cildini güneşin zararlı etkilerinden korumak için güneş kremi ve şapka mutlaka valizinde olmalı. Tatil valizini ister kış ister yaz için hazırla, güneş koruyucunu çantandan eksik etmemelisin. Bununla birlikte günlük cilt bakımı rutinindeki ürünleri ya da seyahat boylarını da yanına alman lazım çünkü tatillerde vücudun gibi cildin de hava değişikliğinden etkilenebilir.

Rahat ayakkabılar: Yürüyüş yapmayı veya doğada vakit geçirmeyi planlıyorsan, rahat ve dayanıklı ayakkabılarını yanına almayı unutmamalısın. Ancak burada dikkat etmen gereken konu, şehir gezisine gideceksen daha rahat yürüyüş ayakkabılarını yanına alman gerekiyor ama kamp yapacaksan ya da doğa gezilerine katılacaksan birçok koşula dayanıklı outdoor ayakkabılara ihtiyacın olacak.

Plaj ekipmanları: Eğer tatilinde deniz kenarında vakit geçirmeyi planlıyorsan, plaj havlusu, mayo/bikini, güneş gözlüğü ve plaj sandaletleri gibi ekipmanları valizine eklemeyi unutma. Güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korunmak için koruyucuya ek olarak mutlaka bir şapka ve güneş gözlüğü bulundurmalısın. Hem stiline şıklık katacak hem de seni güneşin etkilerinden koruyacak kilit parçalar her zaman tatil valizinde olmalı.

Su geçirmez makyaj ürünleri: Yaz tatili boyunca makyajının kalıcı olmasını sağlamak için su geçirmez makyaj ürünleri kullanabilirsin. Böylece gün boyu taze ve bakımlı görünebilirsin.

Tatil Planı Nasıl Yapılır?

Bahar ve yaz aylarında tatil yapmanın keyfi gerçekten başka bir şey! Baharda doğanın uyanışını ve taze havanın tadını çıkarırken, aynı zamanda birçok aktiviteye katılma fırsatını da yakalarsın. Yaz ise hepimizin heyecanla beklediği tatil dönemi! Deniz, kum, güneş ve bol bol dinlenmek hedefimiz oluyor. Seçimini yap, hazırlıklara başla!

Kültürel etkinlikler: Baharda birçok festival, konser ve etkinlik düzenlenir. Tatilinde yerel kültürleri tanımak için bu etkinliklere katılabilirsin. Özellikle festivaller günlerce süren etkinliklere ev sahipliği yaptığı için tatilini dolu dolu geçirmeni sağlayacak. Uzun yaz günlerini dolu dolu geçirmek için gideceğin tatil yerinde kültürel etkinlikleri tatile çıkmadan önce inceleyebilirsin ya da tüm tatili bu eksende planlayabilirsin.

Doğa ile iç içe aktiviteler: Bahar, doğayla bütünleşmek için harika bir zamandır. Doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, piknikler gibi aktivitelerle doğanın güzelliklerini keşfedebilirsin. Özellikle kamp yapmak için en doğru zaman da bahar mevsimi çünkü hava ne soğuk ne sıcak, tam ince bir ceketle çiçeklerin arasında yürümek için ideal!

Dinlenme ve gevşeme: Tatilini tamamen dolu dolu geçirmek zorunda değilsin. Baharda doğanın huzur verici atmosferinde dinlenmek ve kendine zaman ayırmak da önemlidir. Sonuçta tatilin biraz da dinlemene olanak sağlaması gerekiyor, değil mi? Spa tatilleri, fiziksel ve zihinsel olarak dinlenmeni sağlayabilir.

Tüm Fotoğraflar: Getty Images Türkiye

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR