Yılbaşında Ne Yapılır? 2024 Yılına Keyifli Bir Başlangıç Yap

Yılbaşında ne yapılır? Yeni yılı kutlamak için yapabileceğin sınırsız alternatif var. Dilersen evde sevdiklerinle kutla ya da dışarıda romantik bir yemeğin ardından eğlenceli bir partiye git. Belki de şehir dışında küçük bir kaçamak yapmak istiyorsun? Hem 2024’te 1 Ocak Pazartesi gününe denk gelecek. Yani kaçamağın üç günlük mini bir tatile dönüşebilir. Seçimini yapmak için önerilerimize göz at!

Yılbaşı kutlamalarına heyecanlanmak için hiçbir zaman erken değil ama artık kasım ayında olduğumuza göre son hızla hazırlıklara başlayabiliriz. Yeni yıla girerken ne yaptığın, yılbaşını nasıl kutladığın çok önemli. Çünkü yeni yıla nasıl girersen, tüm yıl öyle geçer. Aslında böyle olmadığını hepimiz biliyoruz ama bir yanımız hep yeni başlangıçların gücüne inanmak istiyor. Bu nedenle yeni yıla en mutlu şekilde girmeyi istemekte bir sorun yok. Tek sorun bu kadar alternatif arasında ne yapmak istediğimize karar vermek.

Yılbaşı konserleriyle yeni yıla müzik eşliğinde girmek mi seni heyecanlandırıyor, yoksa el emeğiyle hazırlanmış muhteşem bir yılbaşı sofrası mı? Sen kararınızı vermeye çalışırken, biz tüm alternatifleri her yönüyle ele alacağız.

Yeni yıl etkinliklerinde nerede olmak istiyorsun, önce buna karar vermelisin. Evde mi, dışarıda mı yoksa şehir dışında mı?

Yılbaşında Evde Ne Yapılır?

Evde bir parti vermek ya da sakin bir yemek düzenlemek sana kalmış. Aralık ayının soğuk günlerinde evin sıcaklığını bırakmak istemiyorsan, evine yeni yıl ruhunu taşıyabilirsin.

 • Yılbaşında evde yapılabileceklerin başında evi süslemek geliyor. İşe yılbaşı ağacı kurarak başlayabilirsin. Yeşil renkli plastik yılbaşı ağaçları en popüler olanlar. Böylece kırmızı, altın rengi, gümüş ve mavi renkli süslerin hepsini kullanabilirsin. Ama son dönemde beyaz çam ağaçlarının da giderek daha çok tercih edildiğini unutma.
 • Yılbaşı ağacı satın alırken dikkat etmen gereken ilk kural boyu ve enişliği olmalı. Evinin taşıyabileceği bir agaç boyu seçmelisin. Örneğin 150 cm yılbaşı ağacı ortalama olarak yeterli.
 • Evini süslerken yeni yıl konseptinden uzaklaşmadan orijinal fikirler geliştirebilirsin. Örneğin Pinsteres’te “new year decorations” diye arama yaparsan, birbirinden ilginç fikirler bulabilirsin.
 • Özellikle kasım ayı ortalarından itibaren yılbaşı süsleri her yerde kendini göstermeye başlıyor. Yılbaşı ağacı ve ışıkları evine ışıl ışıl bir görünüm vereceğinden, bu alternatifi mutlaka değerlendir.
 • Evinin dekorasyonuna da yılbaşına özel güncellemeler getirebilirsin. Örneğin yılbaşı kapı süsleriyle misafirlerini gecenin başından etkilemen mümkün.
 • Evinin dekorasyonunda altın, şampanya rengi ya da kırmızı, mavi ve gümüş tonlarında farklı süslemelerle yeni yıl ruhuna uygun bir hava oluşturabilirsin.

Boyner’de Yılbaşı Dekorasyon Ürünleri Seni Bekliyor.

Evinin dekorasyonu hazır olduktan sonra misafirlerini nasıl ağırlayacağını belirlemen gerekiyor. Küçük bir aile ya da arkadaş grubuyla yemek yemek mi yoksa biraz daha kalabalık bir parti mi planlıyorsun? Buna göre en büyük değişim menünde olacak.

Peki yılbaşı sofrasında neler olmalı?

 • Yılbaşı menüsünün olmazsa olmazı hindi diyebiliriz. Evinizde fırında hindi yapabileceğin gibi dışarıdan siparişle ana yemeği kolayca halledebilirsin.
 • Hindi menüsü senin için uygun değilse, geleneksel Türk yemekleriyle yeni yıla lezzet şöleni eşliğinde girmen mümkün. Şöyle bir masa hayal et; börekler, yaprak sarmalar ve çeşitli mezelerle 2024’e muhteşem bir giriş yapabilirsiniz.
 • Eğer evinde küçük bir grup yerine kalabalık bir yılbaşı partisine ev sahipliği yapacaksan, menüyü atıştırmalıklar üzerine kurabilirsin. Kanepe ve içecek çeşitleriyle zengin bir açık büfe hazırlayabilirsin. Yine ilham almak için internette yeni yıl tarifleri diye arama yapabilirsin.

Yılbaşına evde girerken yapacakların yine misafir sayına göre değişir. Müzikle eğlenceli bir ortam yaratabilirsin. Ya da belki de tek isteğin sevdiklerinle sakin ve keyifli bir akşam geçirmek olabilir. Ama yine de evde en azından birkaç oyun bulundurmak iyi olabilir. Yılbaşı oyununun en klişesi tombala mutlaka olsun. Masa üstü ya da kalabalık gruplarla oynanabilecek birkaç oyunu da edinmende fayda var. Sonuçta 21 Aralık en uzun gece olsa da 31 Aralık en uzun uyanık kaldığın gece olacak. Evde yeni yıl süsleri kadar maske ve yılbaşı şapkası da bulundurmak iyi bir fikir olabilir. Kim bilir belki küçük partin maskeli baloya dönüşür.

Sımsıcak Ev & Yaşam Ürünlerini Keşfet

Yılbaşında Ne Giyilir?

Evde gerçekleşen yılbaşı partisinde ne giyeceğine karar vermek birçok alternatife göre oldukça kolay. Sıcak bir ortamda olacağını düşünürsek, istediğini giymekte özgürsün.  Örneğin gümüş payetli ya da kadife elbiseleri deneyebilirsin. Ama bizim yılbaşı favorimiz kesinlikle kırmızı elbiseler! Yılbaşı partisinde giyebileceğin en şık kırmızı elbiseleri daha önce yazmıştık. Dikkat etmen gerekenler çok basit.

 • Seçeceğin elbisenin vücut tipine uygun olmasına dikkat etmelisin.
 • Elbisenin kırmızısı cilt alt tonunla uyumlu olsun.
 • Birkaç yıl sonra “Ben bunu neden giydim?” dememek için zamansız modelleri seçebilirsin.
 • Eğer tercihin küçük siyah elbiseden yana olacaksa kırmızı bir ruj sürebilirsin.
 • Yılbaşı makyajı konusunda cildini çok yormayacak hafif bir makyaj tercih edebilirsin. BB krem, biraz highlighter, rimel ve parlatıcı veya kırmızı rujla tamamlanmış bir makyaj evde yılbaşı partisi makyajı için yeterli olacaktır.

Boyner’deki Kırmızı Elbiselerle Yeni Yıla Hazırlan!

Yılbaşı Gecesi Dışarı Çıkmak İsteyenler Ne Yapmalı?

Öncelikle dışarıda ne yapacağına karar vermelisin. Eğlence mekanlarına mı gideceksin yoksa sokak partisinde mi olacaksın? Eğer tüm gece aynı mekanda olacaksan, en azından doğru partiyi seçtiğine emin olmalısın. Yılbaşı gecesi çeşitli konserler, partiler ya da etkinlikler düzenleniyor. Program içeriklerini okuyarak kendin için en doğru olanı seçebilirsin. Sonuçta kimse yeni yıla farklı bir alternatif ararken girmek istemez.

 • Çok kalabalık partilerde yoğunluktan dolayı beklediğin hizmeti alamayabilirsin bu nedenle daha sakin etkinlikleri tercih edebilirsin.
 • Yılbaşı etkinliklerine gitmeyi düşünenler için erken rezervasyon yaptırmak oldukça önemli. Şimdiden gideceğin yeri seçip rezervasyon yaptırmakta fayda var.
 • Yılbaşında şehir içinde ama uzak bir yere gideceksen, trafiğe karşı tedbirli olmalısın. Çünkü o gece herkes dışarıda olacak ve gece 2.00’de bile yoğun bir trafik olabilir.
 • Yılbaşında trafikte kalmak istemezsen, kendi aracınla yola çıkmamayı düşünebilirsin. Üstelik park yeri bulmakta da sıkıntı yaşayabilirsin. Bunun yerine güvendiğin bir taksi uygulaması indirebilirsin.
 • Bir de tabii kar yağışına karşı dikkatli olmalısın. Yılbaşı için bir etkinliğe rezervasyon yaptırıp gidememek de kötü olur. B planının kenarda dursun.
 • 31 Aralık günü erkenden yola çık ki risk alma!

Yılbaşında Sokak Partisinde Ne Giyilir?

Yılbaşı gecesini bir etkinlikte geçirirken giyeceklerine ev partisinden daha fazla özen göstermen gerekebilir. Yine kırmızı elbise tercih edebilirsin. Kırmızı rengin uğuruna inanıyorsan, yılbaşı geleneğine uyarak kırmızı iç çamaşırı giymeyi de düşünebilirsin! Tercihin küçük siyah elbise olacaksa bir daha düşün ve bu sefer fark yarat! Özellikle lacivert kadife elbiseler, payetli koyu kırmızı tasarımlar ya da siyah tulumlara şans verebilirsin.

Gece dışarıda olacağın için şık ve sıcak tutan kaban ya da paltolara da ihtiyacın olacak. Yün karışımlı paltolar, renkli kabanlar ya da desenli ceketler alternatiflerin arasında olsun. Yılbaşına özel olarak aksesuar konusunda biraz daha cömert olabilirsin. Eğer mavi ve tonlarında kıyafetler tercih edeceksen gümüş; bordo ve kırmızı elbiseler giyeceksen altın rengine yoğunlaşmalısın!

Yılbaşında giyilebilecek ayakkabı modelleri de oldukça önemli. Elbiseni sade tutacaksan ayakkabılarınla parlayabilirsin. Bunun için fazlasıyla opsiyonun olacak. Örneğin gümüş ya da altın rengi botlar, rugan siyah ya da bordo mary jane modeller, tarz sahibi çizmelerle mevsime uygun seçenekleri çoğaltabilirsin. Bu arada soğuk havayı da göz ardı etme!

Yılbaşında Tatile Çıkmak İsteyenler Ne Yapmalı?

Bu yıl, 31 Aralık Pazar gecesine denk geliyor. Yani 1 Ocak günü sendromsuz bir Pazartesi sabahına uyanacağız. Haliyle üç günlük tatili yurt içinde ya da yurt dışında tatil yaparak geçirebilirsin. Hem yeni yıla farklı bir yerde girmek de güzel bir anı olur. Peki yılbaşında nereye gidilir?

 • Yurt içinde kalmayı planlıyorsan Kapadokya’yı mutlaka alternatiflerin arasına almalısın. Son dönemde yerli ve yabancı turistlerin favorisi olan Kapadokya’nın mistik havası, yeni yılı karşılamak için muhteşem bir seçenek.
 • Yine Türkiye’de giderek daha popüler bir destinasyon olan Doğu Anadolu bölgesinin kayak merkezi Kars’a gidebilirsin. Gidişi ya da dönüşü Doğu Ekspresi’yle yapmak tatilini biraz uzatmana sebep olur ama bir o kadar da farklı bir deneyim yaşarsın.
 • Çok uzağa gitmek istemezsen, Uludağ hala yakınımızdaki kış tatilinin kalbi.
 • İstanbul’un yakınındaki Ağva, Sapanca ya da Bolu’da Yedigöller hem doğal manzaraları hem de kış sezonu itibariyle yılbaşında küçük ve huzurlu birer kaçış noktası.

Tabii yurt dışında yılbaşını kutlamak isteyenler de var. Her ne kadar bu grup muhtemelen tüm planını erkenden yapmış olsa da son dakikacılar için birkaç önerimiz var.

 • Avrupa ülkeleri yılbaşına girmek için en yakın ve en güzel alternatifler.
 • Kurulan Noel pazarlarında farklı bir yeni yıl ruhunu hissedebileceğin gibi, sevdiklerin ve kendin için küçük hediyeler alabilirsin.
 • Özellikle nispeten yakın ve biraz daha ucuz olması sebebiyle Budapeşte, Prag veya Varşova’ya gidebilirsin.
 • Hediye alternatiflerinin bol olması bir yana, Avrupa şehirlerinde yeni yıla özel büyük indirimler de yapılıyor, bunları da kaçırma!
 • Ve tabii en önemlisi, yılbaşında yurt dışında olmanın en güzel yanı, şehirlerin ünlü meydanlarındaki etkinlikler ve gece yarısı geriye sayımı havai fişekler gösterileri eşliğinde büyük ve mutlu bir kalabalıkla gerçekleştirmek.

Türkiye’de ya da Avrupa’da yılbaşı kutlamayı küçük bir tatille bağlamak istiyorsan, küçük bavul hazırlamanın inceliklerine de hakim olmalısın. Küçük bavul nasıl hazırlanır sorusuna daha önce cevap vermiştik. Ama mevsim kış olunca bu konuya biraz daha dikkat etmelisin.

Yılbaşında ne yapılır? Çanta Nasıl Hazırlanır?

 • Gideceğin yer neresi olursa olsun, eğer yarı küre değiştirmiyorsan havanın soğuk olacağını unutma. Dolayısıyla kalın bir paltoyu mutlaka yanınıza almalısın.
 • Meydanlarda ya da karla kaplı bir yerde olacağını düşünürsek kalın ve sıcak tutan botlara da ihtiyacın olacak.
 • Vücudunu sıcak tutacak termal içlik de bavulunda yer almalı. Her ne kadar bu konsept yılbaşı kutlamasına uygun görünmese de emin ol kış ayları için yeterince kullanışlı!
 • Tabii yılbaşı gecesine uygun birkaç parça da mutlaka yanında olmalı. Belki elbiseni giyemeyeceksin ama simli bir bereyle dışarı çıkabilirsin!
 • Yine de yanına çok parça alma ve mümkün olduğunca boş bavulla gitmeye çalış çünkü dönerken daha çok yere ihtiyacın olabilir!

Yılbaşında Sokak Partisine Gidenler Ne Yapmalı?

Sokak partileri her zaman kalabalık olur unutma ve buna hazırlıklı ol. Yılbaşında sokak partisinde olmak istiyorsan, önceden bildiğin ve güvendiğin bir yerde olmak seni rahat hissettirebilir. Yine açık havada ama sokakta olmayacağın alternatifleri de düşünebilirsin. Daha önce de bahsetmiştik, özellikle yurt dışında meydanlarda kutlamalar yapmak turistler için yapılacak en güzel etkinlik. Türkiye’deysen popüler meydanlardaki konserleri takip edebilirsin.

 • İstanbul’da birçok büyük meydanda yılbaşı kutlamaları yapılıyor. Örneğin; Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi, Bağdat Caddesi ve Nişantaşı en kalabalık yerler arasında olacak.
 • Ankara’da 7. Cadde, Kuğulu Park, Kızılay Meydanı ve Filistin Caddesi’ni tercih edebilirsin.
 • İzmir’de de yılbaşında sokaklarda olmak isteyenlerin ilk tercihi Cumhuriyet Meydanı oluyor. Hem bu meydan Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne de çok yakın!
 • İzmir’e kadar gitmişken Çeşme’ye ya da Urla’ya uğramamak olmaz dersen, Alaçatı Yılbaşı sokak partisini veya Urla yılbaşı partilerini yapılacaklar listene alabilirsin.

Mutlu yıllar!

Tüm Fotoğraflar: Getty Images Türkiye

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR