10 Maddelik Parti Planlama Rehberi

Bu Yılbaşı Bendeyiz… Kırmızı beyaz ve ışıl ışıl Aralık ayı ile birlikte hepimizin yepyeni sayfalar açmaya hazırlandığı yılbaşı gecesinin de hazırlıkları yavaş yavaş başladı. “Yılbaşında ne yapıyoruz?” sorusunun cevabı son yıllarda evde yeni yıl partisi düzenlemek… 2024’e girerken sen de evinde davet vermek istiyorsan; hem rahat ve keyifli, hem de dışarıya oranlar biraz daha ekonomik bir gecenin yıl boyunca hatırlanmasını sağlayacak olan partin için öneriler hazırladık.

Evde unutulmaz bir yılbaşı gecesi geçirmek isteyenler için işte 10 maddelik parti planlama rehberi:

1. Davetli listesi oluştur, vaktin varsa basit ama kişiye özel davetiyeler yap ya da WhatsApp grubunuzun profil fotoğrafını her gün değiştirerek geri sayıma başla.

2. Partinin konseptini belirle ve katılımcılara bilgi ver, böylelikle kıyafet gibi hazırlıklarda daha uyumlu ve rahat olmalarını sağlamış olursun. Yeni yılın getireceği güzellikleri çağrıştıracak, enerji ve mutluluk verecek bir tema belirle. Örneğin: Seyahat teması seçerek görmek istediğin şehirlerle ilgili dekorasyon yapabilir, menüne farklı ülke mutfaklarından eklemeler yapabilirsin. Yılbaşı dileği olarak da davetlilere görmek istedikleri şehirleri yazdırıp yılbaşı ağacına astırabilirsin. Hatta gecenin oyunu da şehirler ve sembollerini barındıran bir bilgi yarışması olabilir, birinciye ufak bir hediye hazırlamayı unutma. Dilersen de klasik, romantik, nostaljik temalardan ilham alarak parti konsepti hazırlayabilirsin.

3. Işıl ışıl bir dekorasyon yeni yılı karşılarken modu yükseltecek en önemli detay, işte birkaç öneri:

 • Bu sene farklı bir adım at, klasik yılbaşı ağacı yerine yaratıcı bir şeyler yapmaya ne dersin? Örneğin: Evindeki kitapları üst üste koyup etrafını mum ve ışıkla süsleyebilirsin, post-it’lere yazacağın not ve dilekleri duvara yılbaşı ağacı şeklinde yapıştırıp süsleyebilirsin. Bunun dışında kağıt, ahşap gibi malzemelerden el emeği bir yılbaşı ağacı yaratabilirsin.
 • “Ben alışkanlıklarımdan vazgeçmem” diyorsan, partini erken başlatıp hazırladığın kokteylleri yudumlarken yılbaşı ağacını misafirlerinle beraber süsleyebilirsin. Ayrıca herkesin yeni yıl dileklerini yazıp asacağı kağıt, kalem, mandalları da hazırda bulundurabilirsin.
 • Renkli ışıklar ve olabildiğince mum…
 • Kırmızı, beyaz, altın ve gümüş yaldızlar olmazsa olmaz renklerden, dilersen seçtiğin konsepte uygun farklı renkler de kullanabilirsin.

4. Yiyecek ve içecek menüsünü belirle: Çok ağır yiyecekler hazıerlamaktan uzak durmaya çalış, sen ve misafirlerin yeni yıla uyuyarak girip bütün seneyi uyuyarak geçirmeyin.

 • Partinizin konseptine göre menüyü düzenleyebilirsin.
 • Atıştırmalıkları ön plana çıkararak hem daha ekonomik hem de daha hafif bir menü oluşturabilirsin
 • Çok vaktin yoksa, yakın arkadaşın olan davetlilerinden de birkaç ikram hazırlamalarını isteyebilirsin.
 • Buzdolabında bol buz bulunsun ve davetlilerin zevklerine göre bir içecek menüsü belirle.
 • Parti sonrası temizlik fikri ürkütüyorsa, günümüzde artık marketlerde renkli kullan-at tabak ve çok şık bardak çeşitleri mevcut, kullanabilirsiniz.
 • Şekerlemeler ve bonbonlarla renkli ve dekorlu bir şeker büfesi yapabilirsiniz
 • Gece yarısından sonra misafirlerinizi sürpriz bir ikramla şaşırtabilir, farklı bir kokteyl ile şımartabilirsiniz. Örneğin, önceden kesip hazırladığınız sucuklarla, havai fişekleri izlerken bir yandan da sucuk ekmek partisi yapabilirsiniz.

5. Maytap, yılbaşı gecesinin olmazsa olmazı, saat 00:00 olunca maytap yakmak ve konfeti patlatmak vazgeçilmez yılbaşı aktivitelerinden.

6. Mutlaka önceden müzik listesi hazırla. Danssız bir parti, parti değil; altın günü kategorisindedir.

7. Geceye renk katacak ve çok kolay hazırlanabileceğiniz oyunlar hazırla. İşte önerileri:

 • Tabi ki tombala, ve hatta birkaç tane kutu oyunu.
 • Bir çok dilde ‘Mutlu yıllar’ cümlesi çevirisi hazırla, misafirlerin de tek tek hangi ülkeye ait olabileceklerini tahmin etsinler.
 • En komik surat ifadesi yarışması yapın, gecenin başında tüm misafirleriniz yapabilecekleri en komik surat ifadeleriyle poz versinler, sonra hep birlikte oylama yapın, en çok kahkahayı alan kazanır!
 • Herkesten birkaç tane yeni yıl dileği yazıp kutuya atmasını iste, ardından tek tek dilekleri okuy ve misafirlerin bu dileğin kime ait olabileceğini tahmin etsinler. En çok doğru tahmini yapan kazanır!
 • Çocukluğunuza dönün: Gece boyunca devam edecek olan bu küçük oyunda, müziği kestiğinde misafirlerinizin bir şey yapmasını isteyin. Örneğin: Bir kelimeyi bağırarak söylemeleri, öksürmeleri ya da yere oturmaları gibi… Gece boyunca ara ara müziğin sesini kapat ve zaman geçtikçe kimin hafızası daha kuvvetli ortaya çıksın.

8. Çocuklu aileler yeni yıl gecesini daha da özel kılabilecek birkaç öneri:

 • Çocuğunla birlikte legolardan ya da evdeki oyuncaklardan farklı yılbaşı ağacı yaratarak hayal gücünü geliştirebilirsin.
 • Yılbaşı partisinde evde birkaç çocuk varsa onlara ayrı bir alan hazırlayabilirsin. Rahat ve keyifle oyun oynamaları için alanı onlara özel süsleyebilirsin.
 • 2024 yılında yeni neler öğrendik, nerelere gittik, neler keşfettik gibi fotoğraf, yazı ve çizimlerden oluşan; güzel anıları yaşatacağın bir defter tutmaya başlayabilirsin. Böylelikle yıllar sonra hem size hem de ona unutulmaz bir hediye olacaktır.

9. Davetlilere; içinde taze sıkılmış meyve suyu, vitamin, şekerleme, sakız, kolonyalı mendil, diş fırçası gibi malzemelerden oluşan bir ‘parti sonrası kit’ hediye ederek gecenin son sürprizini yapabilirsin.

10. Bütün yıl bakmaya doyamayacağın fotoğraflar için de hazırlan:

 • Gecenin fotoğrafları için bir arkadaşınızdan destek alabilirsin.
 • Kamera ya da GoPro’n varsa bütün gece yaptığın çekimlerden bir video hazırlayarak 2024’ün ilk günlerinde de yılbaşı gecesi partisinin konuşulmasını sağlayabilirsin.
 • Davetliler ilk geldikleri anda ve de gece bitiminde aynı yerde aynı pozda durmalarını isteyerek fotoğraflarını çekip, sonrasında bir ‘öncesi-sonrası’ kolajı hazırlayabilirsin. Eminiz çok renkli pozlar çıkacaktır.

2024 senin yılın olsun!

Tüm Fotoğraflar: Getty Images Türkiye

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR