Erkek Saç Kesimi Nasıl Olmalı? 5 Farklı Modeli Keşfet

“Erkek saç kesimi nasıl olmalı?” diye düşünüyorsan ya da “Erkekler saçını nasıl taramalı?” diye merak ediyorsan, ünlü erkeklerin öne çıkan saç kesim tercihlerini inceleyebilir, önerilerimizle sana en yakışacak modelleri keşfedebilirsin.

Erkek saç kesiminde en önemli konu saçın yapısı ve yüz şeklidir. Yüz şekline göre doğru saç kesimi nasıl seçilir konusunu daha önce yazmıştık, yazımızı okuyarak senin için en uygun modeli öğrenebilirsin. Ancak saç tipin ve saç tellerinin yapısı da mutlaka dikkat etmen gereken bir konu.

Erkek saç kesimi modelleri her sezon yenilecek kadar geniş bir yelpazaye sahip olmasa da bazı dönemler kimi saç stilleri öne çıkıyor. Örneğin man bun denilen ve Türkçe’ye erkek topuzu şeklinde çevirilen saç modeli, uzun bir zaman çoğunluğun gözdesi oldu ve olmaya devam ediyor.

Peki senin denemen gereken yılın saç modeli hangisi? Okumaya devam et, birlikte keşfedelim!

Hareketli Dalgalar

Adından da anlaşılacağı gibi daha çok dalgalı saçları olan kişilere yakışacak bir modeldir. Bu saç modelinde saçların arkası ve yanları kısa bırakılarak üst bölümü şekil verebilmek için uzun kalır ve tüm saça hareketi veren model de buradadır. Saçların dalgalıysa bu modeli uygulamak için güvenebileceğin bir berber bulman yeterli. Erkek saç kesiminde saç tipi kadar berber de oldukça önemlidir.

Dalgalı saçlar nasıl şekillenir: Kolayca! Saçlarını önce doğal kurumaya bırak ve tam kurumadan önce hafif nemliyken saçların üst kısmını biraz köpükle istediğin formu verene kadar şekillendir. Burada saçlarının dalgalı formuna güvenerek doğal şekli bozmamanı tavsiye ederiz. İstediğin şekil oluştuğunda daha dolgun bir görünüm için sprey kullanabilirsin.

Dalgalı saçlar kime yakışır: Bu model orta kalınlıktaki saç tellerine sahip kişilere daha çok yakışacaktır. Diğer saç tiplerinde gevşek ve cansız görünme ihtimali var. Kare ve yuvarlak yüz tipi öncelikli olmak üzere hemen hemen bütün yüz tiplerine yakışır.

Yüzü nasıl bırakmalısın: Sakalsız ve tıraşlı bir görünüm bu saçın kendini göstermesini daha iyi sağlar. Erkek saç kesiminde önemli konulardan biri de dengeli bir görünüm yakalayabilmektir.

Ürün önerisi: Bu tarz saçların daha nemli ve güçlü görünmeye ihtiyacı vardır. Boyner’de saç bakımı ve şampuan ürünlerinden biri mutlaka saçlarında istediğin etkiyi yaratacaktır.

Kaküllü Kesim

Dünya erkek moda haftalarında çok popüler olan bu saç modeli aynı zamanda en zahmetsiz erkek saç kesim stillerinin de başında gelir. Ön bölge uzun bırakılır, yani biraz kahküllü olacaksın. Çünkü bu modelde saçlar genelde öne doğru taranır. Yan bölgeler ise kulak hizasının biraz üstüne kadar üç numaraya tıraş edilir. Tam buradan tepeye doğru numara artarak kesim yapılır ama uzunluk farkı çok fazla olmaz.

Kaküllü kesim nasıl şekillenir: Uzun bıraktığın ön bölgeyi kuru veya nemli saç tipine göre spreyle şekillendirebilirsin. Modelin tarzından dolayı öne doğru taramanda yarar var.

Kaküllü saç kime yakışır: Güçlü kemik yapısı olan ve belirgin elmacık kemikleri olan erkeklere çok yakışacak bir modeldir.

Yüzü nasıl bırakalım: Kirli sakal bu modelle iyi gidebilir ancak temiz bir yüz, modeli daha ön plana çıkaracaktır.

Ürün önerisi: Duş sırasında veya sonrasında saçlarına yapacağın bir maskeyle mis gibi bir görüntüye sahip olabilirsin.

Klasik Kesim

Klasik bir saç kesimi seni hiçbir zaman yarı yolda bırakmaz. Ama saç stilin belki karakterinin bir parçası olacak kadar da dikkat çekmez. Yine de bu modeli tercih eden, rahatlığı ve kullanım kolaylığından vazgeçemeyen birçok erkek var. Üstelik klasik bir tarzın varsa ya da saçlarınla sürekli ilgilenmek istemiyorsan bu modelin çabasız ve her tarza uygun hali senin için büyük bir kurtarıcı olabilir.

Klasik kesm saç nasıl şekillenir: Genelde kuru görünüm bu modeldeki ciddiyeti daha iyi koruyacağı için az köpükle şekillendirme sonrası doğal kurumaya bırakmalısın.

Klasik saç kesimi kime yakışır: Bu model genel olarak kare çeneli erkeklere yakışır. Eğer ince telli saçlara sahipsen bu model saçlarını oldukça sağlıklı ve hoş gösterecektir. Klasik model aynı zamanda iş adamlarının da vazgeçilmez tercihidir.

Yüzü nasıl bırakalım: Top sakallı veya görünüm seni hem daha maskülen gösterecek hem de klasik saç modelini monotonluktan kurtacaktır. Klasik erkek saç kesimini sakal kesinlikle öne çıkarır.

Ürün önerisi: Saç kremi kullanmayı tercih etmesen bile bu klasik kesimin saçlarında daha sağlıklı ve şekilli görünmesi için saç kremi kullanmalısın. Boyner’de saç kremleri arasından sana uygun olanı hemen seçebilirsin. Erkek saç kesim modelleri çoğu zaman kısa tarzda olsa da kremlere bir şans vermelisin.

Orta Uzun Saçlar

Her dönemin en sevilen saç modellerinden biri olan orta uzun stiller şekillendirilme konusunda en çok çabaya ihtiyaç duyan saç kesimidir. İster vaktin olmadığı ve berbere gidemediğin için uzamış olsun ister sen uzatmak isterken ara modelde tıkanmış ol fark etmez, bu model aslında gayet iyi görünebilir. Sadece biraz daha uğraşman gerekir.

Orta uzun saç nasıl şekillenir: Duştan çıktıktan sonra saçlarını havluyla dağınık bir şekilde kurutman ve az da olsa köpük kullanarak taramadan elinle şekillendirmen yeterli olacaktır. Erkek saç kesimi modelleri arasında belki de en zahmetlisi olduğu için sabırlı olman gerekebilir ama bir kere öğrenince sonrasında rahat edebilirsin.

Orta uzun saçlar kime yakışır: Çok sık saçı olanlara yakışacak bir modeldir. Saçım kısa ama bu saçı istiyorum diyorsan da saçlarını hemen uzatmaya başladığında yaklaşık dört-altı ay arasında bu saça sahip olabilirsin. Bu süre boyunca sadece ense tıraşı için berbere uğraman yeterli olur.

Yüzü nasıl bırakalım: Saçtaki dağınıklığa orantılı olarak birkaç günlük sakallı görünüm hoş duracaktır. Erkek saç kesimi söz konusu olunca modelin sakalla uyumu oldukça önemlidir.

Ürün önerisi: En büyük dostun şekillendiriciler olacak. Boyner’de bulacağın saç şekillendirici alternatiflerinden biri işini çok kolaylaştıracak. Erkek saç kesimi doğru bir ürünle en iyi formuna ulaşır!

Uzun Saçlar

Popüler erkek saç kesimi modellerinden biri olan uzun saçlara özellikle genç yaşlarda heves edilse de bu model birçok erkek için ya bir hayal ya da zaferle sonuçlanmış bir macera diyebiliriz. Sürecin neresinde olursan ol, uzun saç kesinlikle daha fazla ilgiye ve bakıma ihtiyaç duyan bir model. Dolayısıyla saçlarına vakit ayırman lazım.

Uzun saç nasıl şekillenir: Uzun saçı tercih eden erkekler şampuan seçiminde daha dikkatli olmalılar. Şampuanların saç tipine göre seçilmesi saçı şekillendirirken büyük önem taşır. Uzun saçlara sağlıklı görünüm için yıkama sonrası doğal kurutma önerilir.

Uzun saç kime yakışır: Saç uzatmak zorlu bir süreç olduğu için sabırlı olana yakışır diyebilir miyiz? Bu saç kesimi özellikle uzun ve dikdörtgen yüz şekillerine yakışacaktır.

Yüzü nasıl bırakalım: Tıraş olmuş bir yüzde uzun saç dikkat çekmeni sağlar. Az kirli sakal da bırakabilirsin.

Ürün önerisi: Saç bakımına dikkat etmen gereken birçok farklı konu var ama en önemlisi şekillendirmek. Saç şekillendiricileri ve bakım maskelerini mutlaka bakım rutinine eklemen gerekiyor.

Tüm Fotoğraflar: Getty Images Türkiye

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR