3 Adımda Sağlıklı Sakallar

3 adımda sağlıklı sakallar… Bakım söz konusu olduğunda kadınlarda da erkeklerde de ilk akla gelen cilt bakımı. Ama bunun dışında kadınlar saçlarına, erkeklerde de sakal bakımlarına ayrı önem veriyor. Gerek hijyen açısından gerek kişinin kendini daha iyi hissedebilmesi için kişisel bakımlar oldukça önemli. Özellikle erkeklerde dış görünüşü etkileyen sakal şekli ve sağlığı, onların imajında önemli bir rol oynuyor diyebiliriz.

Sakal bakımı yaparken bilinmen gereken en önemli şey kılın kendisinden çok cildindir. Yani sakalın çıktığı cilde yapılan bakım sakalın kendisine yapılan bakımdan çok daha etkili olacak. Mesela tıraş olmak erkeklerin bakım ritüelleri arasında ilk sırada yer alıyor. Bu işlem sonrası nasıl cilde losyon, krem, yağlar sürülüyor ise sakal uzatma ve bakımı konusunda da belli bakım rutinleri uygulamak gerekiyor.

Her ne kadar bir berbere gitmek kolayına gelse de sakal bakımını evde de yapabilirsin çünkü sürekli berbere gitmek ve müsait bir zaman bulmak da zor. Ayrıca evide kendine ait malzemeleri ve ürünleri kullanmak daha hijyenik ve sağlıklı. Peki, evde sakal bakımı nasıl yapılır? Sakallar sağlıklı bir görünüme nasıl sahip olur ve nasıl sağlıklı bir şekilde uzar? İşte sana evde yapabileceğin ve sağlıklı sakallara sahip olabileceğin doğru bakıma dair birkaç uygulama…

Boyner’de Kişisel Bakım Ürünlerini Keşfet!

Yumuşacık ve Temiz Sakallar

Bakıma önce sakal temizleme işlemiyle başlamalısın. Sakallarını iki günde bir defa olacak şekilde yıkanması bakımın ilk adımı. Yıkanan sakallarda koku oluşmaz ve parlak bir görünüm elde edilir. Sakalını yıkarken kullanacağın ürünler oldukça önemli. Sakallar için özel olarak üretilen şampuanlar kullanmanı tavsiye ederiz. Bu ürünler yerine normal bir şampuan veya sabun kullandığında sakalın kuruyabilir ve cildinde pullanma görülebilir. Hafif masaj hareketleriyle sakalını nazikçe yıkamanda fayda var. Haftada bir veya iki kez bu uygulamayı gerçekleştir.

Eğer sakalın kısaysa bu işlemi doğal içerikli sabunla da yapabilirsin. Bunun dışında sakalların kolay taranması için de şampuandan sonra saç kremi kullanılabilirsin. Bu işlem aynı zamanda sakallarını yumuşatacak. Sakalların fazlalıklarının kesilmesi ve sık sık taranması da sakalının yumuşak olmasını sağlayacak. Taramak hem sakalın hava almasını sağlar hem de kan dolaşımını hızlandırır. Sağlıklı sakallara ulaşman böylece daha kolay olur.

Zengin İçerikli Yağlar

Gür, parlak ve sağlıklı bir sakal istemez misin? Bir yandan sakalını yumuşatıp bir yandan da bakım yapmanın bir yolu ise bakım yağları kullanmak. Bu yağlar sakalı kökten uca besler, sakal ve altındaki ihmal edilmiş cildi nemlendirir, güçlendirir ve canlandırır. Bu yağlar hem cildi hem de sakalları nemlendirir. Sakalların daha yumuşak bir hale gelir ve sakallarını bakımsız kabarık görünümden de kurtarır. Ayrıca bu tarz yağlar hem parlak hem de canlı bir görünüm sağlarken, sakalının kaşınmasını da önler.

Sabah ve akşam olmak üzere, günde iki kere birkaç damla yağı avucuna dök. Sonrasında cildine ulaşacak şekilde hafif ve dairesel hareketlerle masaj yap. Bu noktada dikkat etmen gereken püf nokta yağın miktarı. Çünkü fazla kullanımı sakalını yağlı gösterecektir. Badem yağı, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, argan yağı ve üzüm çekirdeği yağı gibi temel yağları içeren herhangi ürün sağlıklı sakallara sahip olmak için faydalı olacaktır. Bu arada yatıştırıcı etki için sakal balsamı deneyebilirsin. Balsamlar, sakalı beslemeye, canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Hafif tutuculuk sağlar ve böylelikle sakalına şekil vermen de kolaylaşır. Ayrıca sakalının sağlıklı ve hızlı uzamasını da sağlar diyebiliriz.

Taramak ve Kesmek

Sağlıklı sakallar için dikkat edilecek bir diğer husus da sakalların taranması ve belli aralıklarla kesilmesi. Sakalı uzama yönüne doğru taramak, düğümleri açmak eşit olmayan kıl uzamalarını fark etmeni sağlayacak. Gün içerisinde sakalını taramaya özen gösterin. Yanında bulunduracağın ufak bir tarak ile bunu yapabilirsin. Bir diğer önemli unsur ise sakalında ya da bıyığında haddinden fazla uzayan kıllar olabilir. Bu da kötü bir görünüm yaratabilir. Kötü gösteren kılları kesmende fayda var.

Nasıl ki saçların da sağlıklı uzaması için uçlarındaki kırıkları kesiyorsak, sağlıklı sakallar için de aynı işlemi yapmak gerekiyor. Tıraş makinesi veya makas yardımı ile düzeltmeler yapmak güçlü ve sağlıklı sakallara sahip olman için püf nokta.

Tüm Fotoğraflar: Getty Images Türkiye

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR