Glitter Makyaj Nedir? Simli Makyaj Nasıl Yapılır?

Parlak, payetli ve ışıltılı her şey son birkaç sezondur kadınların vazgeçilmezleri arasında. Özellikle payetli elbiseler parti kombinlerinin her daim yıldızı oluyor. Kıyafetlerinde ışıltıyı taşımak istemeyenlerin tercihiyse simli ya da bir diğer adıyla glitter makyaj olabilir. Maksimalist trendleri minimal ölçüde uygulamaya çalışırken yapmanız gerekenleri yazdık. Sorumuz “Glitter makyaj nasıl yapılır?” cevabımızsa aşağıda! 

Her gün tercih etsek de etmesek makyaj yapmanın büyülü bir etkisi var. Kendini daha farklı bazen daha iyi hissetmeni bile sağlayabiliyor. Hem kırmızı ruja hayır diyebilecek kadın var mı? Belki karmaşık kontür teknikleri, yoğun makyaj ritüelleri ya da uzun uzun ayna karşısında durmak sana göre değil ama biraz maskara ve parlatıcıya da hayır demezsin değil mi? Son dönemde cesur makyaj severlerin yeni favorisi glitter makyaj belki sadeliği sevenlerin değil ama deneysellerin radarında. Ama bu makyajı uygulamak risklerle dolu. Sonuçta çok parlayınca iyi görünmek de zor. Dengeyi tutturmaksa bambaşka bir iş. Bunu nasıl yapacağını anlatacağız ve partilerde herkes nasıl bu kadar iyi makyaj yaptığını sorup duracak.

Birbirinden farklı markaların kozmetik ürünleri Boyner’de!

Yeni yılın öne çıkan makyaj akımlarının neler olacağına yakından bakmamız gerekirse;

Fotoğraf: Getty Images Türkiye
  • Kontür makyajın popülaritesi düşerken, doğal görünüm ön plana çıkıyor. Kim Kardashian’ın bile eskisi kadar kontür yapmadığına eminiz. Özellikle podyumda bu sezon bol bol “yokmuş gibi makyaj” gördük.
  • Podyumdan sokağa en hızlı biçimde inen trendler genelde güzelliğe dair oluyor. Highlight kullanmak da bunlardan biri oldu. Kontürle gölgelendirme yapmak yerine highlighter ürünlerle ışıldamayı tercih edenlerin sayısı hiç de az değil. Çünkü bu ışıltılar cilde daha genç ve taze bir hava veriyor.
  • Koyu dudaklar hiçbir yere gitmedi. Cilt makyajı sadeleştikçe dudaklar daha çok ön plana çıkıyor ve bu sefer mükemmel sürülenler yerine rengi dağılmış rujlar popüler.
  • Grafik eyelinerlar hala çok popüler, bu sefer siyah yerine renkli eyeliner alternatiflerini mutlaka denemelisin. Hatta belki simli ürünlerle glitter makyajına eyelinerlar ile başlarsın.
  • Cat eye göz makyajının yerini daha yuvarlak ve masum görünen doe eye makyajlar alıyor.
  • Gözlerin üst kapağı makyajın en önemli alanı olabilir ama bu sezon gözaltına çekilecek eyelinerlar ve sürülecek farlarla makyajın altını üstüne getirebilirsin.
  • Glitter demişken altın efektinin kaşlara taşınmasını da unutmayalım. Makyajını tamamen sade tutup kaşlarınla tüm dikkatleri üzerinize çekebilirsin.

Güzellik trendleri sadeliğe doğru hareket ederken bu glitter makyaj nereden çıktı diyebilirsin. Ama özellikle moda dünyasında kendini gösterip makyaj çantamıza kadar giren simler çok yeni değil, uzun zamandır bizi tavlamaya çalışıyor. Bu çağrıya karşılık vermek için yılbaşı partileri en uygun yer. Yeni yıla girmeye hazırlanırken biraz çılgınlık yapabilirsin. “Yılbaşında ne yapılır?” diye düşünme, hemen makyaj önerilerimizi oku ve yeni seneye farklı bir imajla gir.

Tabii bu makyajı yapmaya başlamadan önce aklında olması gereken birkaç şey var. Sonuçta belki haftalarca yüzünde, saçlarında veya kıyafetlerinde hatırası kalacak o simleri etrafa bulaştırmanın değeceği bir sonuç almalısın. Bunun yolu da sim kutusuna düşmüş gibi görünmekten çok; modern ve cool bir glitter makyaj yapmaktan geçiyor. Nasıl mı? Haydi keşfedelim!

Glitter Etki Nerede Olmalı?

Bilinen en eski makyaj kurallarından biri, yüzün sadece belli bir bölgesini öne çıkarmamız gerektiğini söyler. Eğer gözlerinde simli farı tercih ediyorsan ama dudakların da ön plana çıksın istiyorsan mat ve parlak dengesini korumaya çalışmalısın. Koyu renk ama mat bir rujla parlak far ikilisi çarpıcı bir görüntü elde etmeni sağlar. Mat rujun göz önüne çıkmasını isterse parmak ucuyla parlaklık verecek ürünler sürebilirsin ama abartılı olmamak şartıyla.

Altın Rengi Gözler

Göz kapaklarına makyaj yapmak, glitter makyajı kullanabileceğin en etkili yüz bölgesi. Üstelik simli farlar bu makyaj için en kolay bulunan kozmetik ürünü. Gözlerinde pırıl pırıl altın taneleri varmış gibi görünmek istiyorsan, sadece göz kapağına bu farlardan birini uygulayabilirsin. Göz kapağını komple glitter ile kaplamak sana abartılı gelirse, o zaman pastel renklerde mavi, pembe ya da sarı farı göz kapağına dağıttıktan sonra, göz pınarına ve kuyruğuna hafifçe ışıltılı farını uygulayabilirsin. Biraz da kirpik altlarına sürdüğünde ışıl ışıl ve zarif bakışlar elde edebilirsin.

Elmacık Kemiklerinde Işıltı

Biraz dramatik bir ışıltı peşindeysen, simleri elmacık kemiklerine dağıtabilirsin. Makyajını sade tutup yanaklarda glitter etkisini oluşturabilirsin. Tabii öncesinde cilt makyajında simleri tutacak ürünler kullandığından emin olmalısın. Böylece parti boyunca parlaklığın yanaklarından uçup gitmeyecek.

Parıltılı Dudaklar

Eğer glitter makyaj trendini en kolay yoldan uygulamak istersen, dudaklarına yönelebilirsin. Bu sezon cam efektli parlak dudaklar fazlasıyla ön planda. Dolayısıyla rujunu uyguladıktan sonra üstüne parlatıcı sürerek hızlıca görünümünü son trendlere uydurabilirsin. Özellikle koyu renk rujlarda glitter etki iki katına çıkıyor. Üstelik bu yöntemle dudaklarının daha dolgun görünmesini de sağlarsın.

Damla Şeklinde Parıltı

Cat-eye eyeliner’dan vazgeçemiyorsan sana küçük bir önerimiz var. Eyeliner’ı her zamanki gibi uygula ve ardından istediğin noktaya biraz sim dök. Dağınık bir şekilde uygularsan daha şık görünebilir. Hatta bunu kirpik altlarına bile uygulayabilirsin. Son dokunuşu da maskarayla yaparsan, bakışların partiye uygun hale gelir.

Tüm Fotoğraflar: Getty Images Türkiye

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR