Cilt Alt Tonu Nedir? Nasıl Bulunur?

Cilt alt tonu, kıyafet seçerken, makyaj yaparken, aksesuar kullanırken renklerin üzerinde nasıl duracağı konusunda kilit role sahiptir. Eğer cilt alt tonuna uygun renkler ve tonlar seçersen giydiklerin ve makyajınla cildini ve görünümünü en güzel şekilde ortaya çıkarabilirsin.

Ten rengini herkes net bir şekilde bilir, beyaz tenli ve esmer olmak ten rengiyle ilgiliyken, kıyafet ve makyajda seçim yaparken sana en yakışan tonu bulmak cilt alt tonunla ilgilidir. Peki cilt alt tonu tam olarak nedir ve nasıl bulunur? Okumaya devam et!

Cilt Alt Tonu Nedir?

Cilt alt tonu, cilt yüzeyinin altında bulunan renk tabakasıdır. Bu tabaka, cildi oluşturan pigmentlerin bir karışımıdır ve cildinin genel tonunu belirler. Cilt alt tonu genellikle soğuk, sıcak veya nötr olarak sınıflandırılır.

Soğuk cilt alt tonuna sahip olan kişilerin cilt yüzeyinin altında bulunan pigment pembe, sıcak cilt alt tonun altındaki pigment sarı ve nötr cilt alt tonunun altındaki pigment ise bej diyebiliriz.

Cilt alt tonunun ne olduğunu düşünürken, bunun cildinin baz rengi olduğunu ve bu rengin üzerine giyinip makyaj yaptığını hayal edebilirsin. Örneğin sarı bir fona hangi renklerin yakışacağını düşünmek, sıcak alt tona sahipsen fikir yürütmende ilham olabilir. Pembe ve bej alt tonlar için de aynı durum geçerli.

Cilt Alt Tonu Nasıl Bulunur?

Cilt alt tonunu belirlemenin birkaç yolu var. Bu yöntemlerin sadece birini denemek yerine hepsini uygulayıp ortak bir karara varabilirsin.

Damar Rengi Kontrolü

Bileklerinin içine bakarak damar rengini anlamaya çalışabilirsin. Eğer damarların mavi tonlarda görünüyorsa soğuk alt tona, yeşil tonlarda görünüyorsa sıcak alt tona sahipsin diyebiliriz. Eğer daha mora yakın veya hem yeşil hem mavi tonlarda damar rengine sahipsen, nötr cilt alt tonuna sahipsin demektir. Ama bu test tek başına yeterli olmaz.

Beyaz Renk Kontrolü

Aynanın karşısına geç ve saçlarını at kuyruğu yap ki yüzüne gölge düşmesin. Eğer doğal ışık kullanabilirsen, deneyin daha doğru sonuçlar verecek. Eğer varsa beyaz ve kırık beyaz iki elbiseyi sırayla deneyerek hangisinin üzerinde daha iyi göründüğüne karar verebilirsin. Beyaz elbiseyle iyi hissettiysen, alt tonunuz sıcak yani sarı. Eğer kırık beyaz daha iyi görünmeni sağlıyorsa ve bembeyaz elbisenin içinde hasta gibi göründüğünü düşünüyorsan, demek ki soğuk yani pembe alt tona sahipsin. Her ikisi de muhteşem mi göründü? Muhtemelen nötr alt tona sahipsin. Eğer emin değilsen okumaya devam et!

Aksesuar Renklerini Dene

Diğer bir yöntem ise altın ve gümüş takıları karşılaştırmaktır. Altın takılar sıcak alt tonu ile uyumlu olabilirken, gümüş takılar soğuk alt tonu ile daha iyi görünebilir. Kullanmayı sevdiğin aksesuarları incelediğinde hangi rengin sana daha çok yakıştığını düşünüyorsun? Altın aksesuarlarla harika göründüğünü düşünüyorsan, sıcak (sarı) alt tona; gümüş alternatiflerin daha iyi durduğuna karar verdiysen soğuk (pembe) alt tona sahipsin demektir. Eğer her iki alternatifle de iyi görünüyorsan, bu demek oluyor ki cildinin alt tonu nötr. Kararın kesin değilse son bir deneyimiz daha var.

Güneşle Aran Nasıl?

Güneşlendiğin zaman vücudunda neler olduğu cilt alt tonunu belirlerken sana yardımcı olabilir. Kolayca bronzlaşıyorsan ve vücudun yanmıyorsa, sarı alt tona sahipsin diyebiliriz. Eğer güneşe çıkar çıkmaz kıpkırmızı oluyorsan ve bronzlaşman neredeyse imkansızsa pembe alt tona sahip olduğunu unutma.

Cilt Alt Tonuna Göre Nasıl Giyinilir?

Cilt alt tonuna uygun renkler seçmek, giysilerinle uyumlu ve daha canlı bir görünüm elde etmene yardımcı olabilir. Soğuk alt tona sahipsen mavi, mor, pembe ve gri gibi soğuk renkler sana çok iyi gidebilir. Sıcak alt tonluysan altın, kırmızı, turuncu ve sarı gibi sıcak tonları tercih etmek daha uygun olabilir. Nötr alt tonu olanlar ise genellikle her türlü rengi rahatlıkla taşıyabilirler.

Cilt alt tonuna göre giyim ürünlerini keşfet!

Cilt Alt Tonuna Göre Nasıl Makyaj Yapılır?

Makyaj yaparken cilt alt tonunu göz önünde bulundurmak, daha doğal ve uyumlu bir görünüm elde etmene yardımcı olabilir. Soğuk alt tonluysan, mavi ve pembe alt tonlarda farlar, rujlar, fondötenler ve allıklar kullanabilirsin. Sıcak alt tonluysan, altın ve sarı alt tonlarda makyaj ürünleri tercih  etmelisin. Böylece makyajın daha belirgin olur. Ayrıca, her iki alt tonu da koyu kahverengi veya siyah eyeliner ve maskara ile tamamlayabilirsin.

Cilt alt tonuna göre makyaj ürünlerini keşfet!

Tüm Fotoğraflar: Getty Images Türkiye

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR