Cilt Bakımında Sıralama Nasıl Olmalı?

Cilt bakımında sıralama oldukça önemlidir. Evet, Photoshop sayesinde gördüğümüz çoğu insanı mükemmel bir cilde sahip sanıyoruz ama kabul etmeliyiz ki durum aslında hiç öyle değil. Cildimizle ilgili yapmaya çalıştığımız her şeyin başında temizlik geliyor. Ne kadar temiz, o kadar güzel ve sağlıklı bir görüntü! Güzel bir cilt demek, sağlıklı bir cilt demek. Herhangi bir dermotolog cilt bakımına başlamak için hiçbir zaman geç olmadığını söyleyebilir. Tabii ne kadar erken başlarsan o kadar iyi…

Sağlıklı bir cilt, genel sağlığımızın bir yansımasıdır ve düzenli bakım ile korunabilir ve görünümü daha da iyiye gidebilir. Ancak, cilt bakım rutinini oluşturmak ve doğru ürünleri kullanmak bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Ayrıca bu rutini oluştururken de cilt yapısına uygun ürünleri bulmak biraz zaman alabiliyor. Peki, cilt bakım rutinimizi nasıl oluşturmalıyız ve ürünleri hangi sırayla kullanmalıyız? Etkili bir cilt bakım rutini oluşturmak ve uygulamak için için bu yazımıza mutlaka bir göz at.

Cilt Bakımında Sıralama Nasıl Olmalı?

Sağlıklı ve Parlak Bir Cilt İçin Temel Adımlar

1. Temizleme

İlk adım şüphesiz cildi temizleme. Cildini gün içinde biriken kirden, yağda ve makyajdan arındırman lazım. Bunun için de ilk olarak bir pamuk yardımı ile makyaj temizleme suyuyla cildindeki makyajı temizlemelisin. Bir sonraki adımda derinlemesine bir temizlik yapman gerekiyor. Nasıl mı? Burada da  cilt tipine uygun bir yüz yıkama jeli ile sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez cildini yıkamalısın. Ve işte cildini güzelce kirden, yağdan ve makyajdan arındırdın.

2. Peeling

Haftada bir veya iki kez, cildi ölü hücrelerden arındırılması gerekmektedir. Bunun için de cildine peeling uygulanman gerekiyor. Bu, cildin yenilenmesine ve daha parlak bir görünüm kazanmasına yardımcı olacak. Bu aşamada bir küçük uyarı yapmakta fayda var aşırı peeling kullanımı veya peeling ile yüzü sert bir şekilde ovma, cildini kurutabilir veya tahriş edebilir. Olabildiğince nazik hareketlerle cildine bu uygulamayı yapman lazım.

3. Tonik

Tonik, cildi dengelemek, yatıştırmak ve nemlendirmek için kullanılır. İlk aşamayı uyguladıktan sonra tonik kullanmak, cildin pH dengesini korur ve diğer ürünlerin daha etkili olmasına yardımcı olur. Bir pamuk yardımıyla yüzüne hafif bir masaj hareketiyle uygulayabilirsin. Ayrıca tonik kullanmak, sonrasında uygulayacağın nemlendirici ve serumların etkisinin de artmasını sağlayabilir.

4. Serum

Serumlar, cilde derinlemesine nüfuz eden ve özel cilt sorunlarına yönelik çözümler sunan konsantre ürünlerdir. Cilt tipine uygun bir serum seçerek, özellikle yaşlanma belirtileri veya leke gibi sorunlara karşı etkili bir mücadele verebilirsin. Serumu cildine masaj yaparak yavaş yavaş yedirmelisin.

5. Göz Kremi

Göz çevresi, ince ve hassas bir bölge. Bu nedenle özel bir bakım gerektirir. Göz kremleri, göz altı torbalarını azaltmak, koyu halkaları hafifletmek ve kırışıklıkları önlemek için kullanılır. Ufak miktar göz çevresi kremini parmak uçların ile göz çevrene dairesel hareketlerle yedir ve emilmesi için biraz bekle.

6. Nemlendirici

Cildin nem dengesini korumak, genç ve sağlıklı bir görünüm elde etmek için önemli hatta vazgeçilmez bir adım. Hem sabah hem de akşam nemlendirici kullanmak, cildin kurumasını önler ve elastikiyetini korur. Cilt tipine uygun nemlendirici seçeneklerini tercih etmende fayda var.

7. Güneş Kremi

Güneş koruyucu ürünler, cildi UV ışınlarına karşı korur ve erken yaşlanma belirtilerini önler. Günlük olarak yüksek SPF’li güneş koruyucu kullanmak, cilt kanseri riskini azaltır ve cildin genç kalmasına yardımcı olur. Bu arada güneş kremini sadece güneşli günlerde değil dört mevsim kullanmalısın.

Peki, Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Cilt Tipini Tanı: Yağlı, kuru, karma veya normal cilt tipine sahip olabilirsin. Cilt tipini bilerek, ona uygun ürünleri seçmelisin.

Ürünleri Yavaşça Uygula: Cilt bakım ürünlerini nazikçe uygulamak, cildini tahriş etmeden etkili sonuçlar almanın anahtarı.

Düzenli Olarak Uygula: Cilt bakım rutinini düzenli olarak uygulamak, uzun vadeli sonuçlar elde etmenin temeli.

Genç ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Etkili Bir Egzersiz: Yüz Yogası

Günümüzde sağlıklı yaşamın bir parçası haline gelen yoga, artık sadece vücudu değil, aynı zamanda yüz kaslarını da hedef alan bir uygulama olan yüz yogası ile birleşiyor. Yüz yogası, yüz kaslarını güçlendirmeyi, esnetmeyi ve canlandırmayı amaçlayan özel bir egzersiz. Yüz yogası, genellikle sabah veya akşam rutininin bir parçası olarak yapılabilir. 15-20 dakikalık bir yüz yogası seansı, etkili sonuçlar elde etmek için yeterli.

Bu adımları takip ederek, cildinde gözle görülür bir farkı hissedecek ve sağlıklı, parlak bir cilde sahip olacaksın. Unutma, cilt bakımı kişiseldir ve herkesin cildi farklıdır, bu nedenle en önemli nokta ihtiyaçlarına uygun ürünleri seçmek.

Tüm Fotoğraflar: Getty Images Türkiye

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR