El Bakımı Nedir? 4 Adımda Nasıl Yapılır?

El bakımı nedir? 4 adımda bakımlı ellere kavuşmaya hazır mısın? El bakımı, ellerin sağlığını ve görünümünü iyileştirmek ve korumak için yapılan düzenli uygulamaların bütünüdür. Sağlıklı ellere sahip olmak, genel vücut sağlığının bir yansımasıdır ve günlük yaşamınızda ellerinizin işlevselliğini ve estetik görünümünü artırmak için önemlidir.

Eller vücudumuzun en görünen ve en dikkat çeken bölgesi. Yaz veya kış demeden her mevsim her şartta sürekli dış etkenlere maruz kalıyorlar. Aslında birçoğumuz el bakımına pek önem vermiyoruz veya el bakımını ikinci plana atıyoruz. İlk önce şunu demeliyiz ki en az cilt bakımı kadar önemli bir konu bu. Çünkü ellerimiz vücudumuzun çile çeken ve zarara maruz kalan bir bölgesi. Yüze oranla daha çabuk yıpranıyor ve yaşlanıyor. Peki, gelelim bu bakımı nasıl yapacağımıza? Evde el bakımı, manikür gibi uygulamalar nasıl yapılır? Seni zorlamayacak ve çok vaktini almayacak bu uygulamalara bir göz atalım…

Pürüzsüz Bir El İçin Neler Yapılmalı?

El Bakımında Birinci Aşama: Temizlik

Öncelikle elleri temiz tutmak ve hijyen sağlamak çok önemli. Ellerimiz gün içerisinde sürekli mikroplarla iç içe bu yüzden de onları sık sık yıkamalıyız. Elleri düzenli aralıklarla yıkayarak ve temiz tutarak zararlı bakteri ve mikroplardan korunabiliriz. Onları nemlendiricili ve alkolsüz bir el sabunu ile 20 saniye güzelce yıkamalı. Özellikle tırnak dipleri ve parmak araları gibi gözden kaçabilecek bölgelere de dikkat etmeliyiz. Elleri güzelce yıkadıktan sonra da nemli kalmaması için iyice kurulamak gerekiyor. Daha sonra sırada bir tırnak fırçasıyla tırnakları temizlemek var. Çünkü ellerimizi sürekli yıkasak bile tırnaklarınızın altında durulanmayan kir ve pislikler birikebilir.

Ölü Deriden Arınma

Haftada bir veya iki kez yapılan peeling ile elleri ölü derilerden arındırmalıyız. Bu sayede yeni ve sağlıklı hücrelerin oluşturduğu bir cilde sahip olabilirsin. Bu uygulama kuru ve pürüzlü cildi temizlemeni, ellerini yumuşak ve sağlıklı tutmanı sağlar. Peeling uygulamasının bir başka önemi de ardından süreceğin yağ veya nemlendiriciyi cildin daha iyi ve daha hızlı emmesi. Ayrıca, haftada bir kez ellere özel bakım maskeleri uygulayarak besleyici ve yenileyici etkiyi artırabilirsin. Özellikle yoğun besleyici içeriklere sahip olan maskeleri tercih et.

İyice Nemlendir

Düzenli olarak el kremi kullanma önemli bir nokta. Ellerin yumuşak ve esnek kalması için bu işlemi günde birkaç kez uygulamak gerekiyor. Çantada minik bir el kremi her zaman olmalı. Hatta ellerini yıkadıktan sonra nemlendirme işlemini gerçekleştirmek daha önemli. Çünkü su da ellerin kurumasına neden olan bir etmen.

Kremleri sürme şekli de bir başka önemli nokta. Ellere masaj yaparak ve hafifçe ovma hareketiyle yedirmek gerekiyor. Ayrıca içeriğinde zeytinyağı ve E vitamini bulunan el kremleri kullanmaya özen göster. Özellikle yatmadan önce ellerine bol miktarda nemlendirici sürerek gece boyunca derinlemesine nemlendirme sağlayabilirsin.

İhtiyacın olan el kremleri için tıkla.

Son Aşama: Koruma Kalkanı

Evet, bu kadar bakımdan sonra gelelim koruma kalkanına. Tabii ki elleri sıcaktan ve soğuktan korumak gerekiyor. Bunun için kış aylarında eldiven kullanmak şart. Ellerimize güneş kremi sürmek de cidden aklımıza pek gelmez. Güneş ışınları, ellerimizde yaşlandırmayı hızlandırır ve ciltte lekeler oluşmasına neden olur. Bu yüzden de düzenli olarak yaz veya kış demeden ellerimize SPF korumalı güneş kremi sürmemiz gerekiyor. Ayrıca bunların dışında ev işlerini yaparken de eldiven kullanmanızda fayda var. Bu adımları düzenli olarak uygulayarak, bakımlı ve pamuk gibi yumuşak ellere sahip olabilirsin. Unutma ki düzenli bakım ve özenli davranışlar, ellerin sağlıklı ve güzel kalmasını sağlar.

Tüm Fotoğraflar: Getty Images Türkiye

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR