10 Öneriyle Evcil Hayvanlar İçin Zararsız Bitkiler

Evcil hayvanlar için zararsız bitkileri arayıp evinde sevdiğin her şeye yer açmak istiyorsan, senin için bir araya getirdiğimiz önerileri mutlaka görmelisin. Bazı ev bitkilerinin kedi ve köpekler için oldukça zehirli olduğunu bduymuşsundur. Bazı bitkiler yutulduğu zaman evcil hayvanlar için toksik olabilir, bazen nöbetlere, titremelere veya daha kötü durumlara neden olabilir. Bazen yutulmasına bile gerek kalmadan dokunma veya yalamayla bile evcil hayvanlar bu bitkilerden zarar görebilir.

Ne kadar eğitimli ya da uslu olursa olsun, hayvanlar bitkilere karşı her zaman meraklı olurlar ve oynamadan duramazlar. Evinde tüylü arkadaşın güvenli bir alan yaratırken yeşil dostlarından da vazgeçmek istemiyorsan, evcil hayvanlar için zararsız bitkilerle evini dekore edebilirsin. Evinin hem dört ayaklı dostların hem de bitkilerin için güvenli bir yer olmasını istiyorsan hayvanlarla iyi anlaşan bitkileri mutlaka keşfetmelisin! Sonuçta havayı temizlemey özellikleriyle evlerde bitkilerin olması da oldukça önemlidir.

Bazı Bitkiler Neden Hayvanlar İçin Zararlıdır?

Bazı bitkilerin içeridği doğal toksinler hayvanların sindirim sistemleri için uygun olmayabilir. Bazı bitkiler de zehirli meyveler içerebilir. İnsanlarınkinden farklı sindirim sistemine sahip oldukları için senin için tamamen güvenli olan bir bitki kedin veya köpeğin için toksik olabilir.

Hangi Bitkiler Evcil Hayvanlar İçin Zararlıdır?

Evcil hayvanlar için zehirli bitkilerden de bahsedelim ki aklında olsun;

  • Aloe vera
  • Kuşkonmaz
  • Zambak
  • Pantos sarmaşığı
  • Siklamen
  • Zakkum

Dağ Palmiyesi

Orta Amerika’dan gelen salon palmiyesi ve Madagaskar’dan olan kelebek palmiyesi en güvenli iki palmiyelerdendir. Evcil hayvanlarının kazmasını önlemek için palmiyeni büyük, uzun, ağır bir saksıya koyabilirsin.

Kurdele Çiçekleri

Şerit bitki, kurdele çiçeği veya uçak bitkisi olarak da bilinen örümcek bitkisi, kediler ve köpekler için toksik değildir ve çok çeşitli ışık, nem ve toprak koşullarına tolerans gösterir. Evinde seni yormadan büyümeye bırakabileceğin evcil hayvanlar için zararsız bitkilerden biri kesinlikle kurdele çiçekleri.

İsveç Sarmaşığı

Güzel, yuvarlak ve yumuşak tırtıklı yapraklarıyla küçük mavimsi-mor çiçekleri olan güzel, yeşil bir bitkidir. Evcil hayvanlar için toksik değildir ve bakımı kolaydır, ideal bir ev bitkisidir. Evcil hayvanlar için zararsız bitkilerden olan İsveç sarmaşığı, dekorasyonda da oldukça şık durur.

Para Ağacı

Para ağacı bitkisi (Pachira aquatica), hem eve bereket getirdiğine inanıldığı için hem de bakım kolaylığı açısından, en sevilen ev bitkilerinden biri. Para ağacı bitkisi yutulursa kediler için zehirli değildir, ancak tamamen güvenli de sayılmaz, mide rahatsızlığına neden olabilir. Bu nedenle kedinin uzak duracağı noktalarda bakabilirsin.

Hostes Çiçeği


Güney Afrika, Madagaskar ve Güneydoğu Asya’ya özgü çiçekli bitki türü olan hostes çiçeği, kediler ve köpekler için toksik olmamasına rağmen, hassas evcil hayvanlar tarafından çok miktarlarda tüketirlerse hafif sindirim bozukluğuna sebep olabilir. Çilli yaprak çiçeği olarak da bilinen hypoestes rengarenk yapraklarıyla evine hareketli bir hava katacak. 

Dua Çiçeği
Calathea Orbifolia ya da bilinen diğer adıyla kalatya, evcil hayvanlar için zararsız bitkilerden bir diğeridir. Desenleriyle oldukça ilgi gören dua çiçeği, direkt güneş ışığından hoşlanmadığı gibi kısmi gölgeli alanlarda daha mutlu olur. Bir odanın rafında durmak için en ideal bitkidir.

Nolina


Yetiştirmesi ve bakması zahmetsiz bitkilerden biri olan ve evcil hayvanlar için zararsız bitkilerden olan nolina ayrıca fil ayağı ve at kuyruğu palmiyesi olarak da bilinier. Adından da anlaşılacağı gibi ince uzun yapraklarıyla evcil hayvanınızın dikkatini mutlaka çekecektir, hatta bir oyun arkadaşı olabilir.

Sinekkapan Bitkisi
Venüs sinekkapanı olarak da bilinen bu bitkinin görüntüsü ne kadar tehditkar olsa da evcil hayvanlar için zararsız bitkilerden biridir. Tabii evcil hayvan olarak sinek beslemediğin sürece! Şaka bir yana, sinekkapan bitkisini direkt güneş ışığı alan ve ayda bir iki sinek yakalayabileceği bir noktaya koyduktan sonra bakımıyla da çok uğraşmana gerek kalmaz.

Orkide

Evin, ofisin, cam kenarının en zarif çiçeği orkideler tıpkı göründükleri kadar da narinler. Orkide severler için bu çiçekten vazgeçmek oldukça zor ve neyse ki kimsenin bu harika çiçeklerden vazgeçmesine gerek. Kedi ve köpekler için zararsız olan orkideler, en iyi bakım koşullarında aylarca yaşayabilirler. Tabii evcil hayvanlarınızın patilerinden korunmaları ve parçalı ışık altında olmalı gerekir.

Ananasgiller

Bromeliad olarak da tanınan ananasgiller, alanına tropik bir hava katmak istiyorsan mutlaka değerlendirmen gereken bitkilerden. Çiçekleri birkaç aya kadar dayanabilen bromeliadlar koyduğun her odaya hareket katacak. Pencereli ve ışık olan bir odada mutlu mutlu yaşarlar ve evcil hayvanlara da zarar vermezler.

Tüm Fotoğraflar: Getty Images Türkiye

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR