Spor Kıyafetler Ne Sıklıkta Yıkanmalı?

Spor Kıyafetler Ne Sıklıkta Yıkanmalı? Spor yapmak sağlığımız için ne kadar gerekliyse, spora gitmek de bir o kadar ertelenebilir bir şey oluyor bazen. Kabul etmeliyiz hepimiz sık sık spora gitmeyi erteleyebiliyoruz! Spora gitmek zaten yüksek bir enerji ve motivasyon gerektirirken bir şey. Bir de spor kıyafetlerine gereken ilgiyi göstermekle uğraşabilecek misin? Belki birkaç kez tekrar tekrar giydin ve sporunu yaptın ama gerçekte spor kıyafetlerini hangi sıklıkta yıkaman gerektiğini biliyor musun?

Spor yapmak, sağlıklı beslenmek, kaliteli uyumak aslında bizi en mutlu edecek alışkanlıklar. Çünkü bilim böyle diyor! Ama bilimin dediği başka şeyler de var. Mesela, eğer spor kıyafetlerini eve gelir gelmez çantandan çıkarmazsan, küflenebileceği… Belki çok terlemiyorsun ve spor kıyafetlerini birkaç gün üst üste birkaç kez daha giyebiliyorsun. Ama ipin ucunu kaçırırsan hem kendine hem de spor salonundakilere kötü tecrübeler yaşatabilirsin. Bu yüzden kullanılan kıyafetlerin doğru bir şekilde temizlenmesi önemli. Spor kıyafetleri, terleme, nem ve bakterilerle temas ettiği için düzenli olarak yıkamalıyız. İşte spor taytların, şortların, spor sütyenlerin ve atletlerin nasıl yıkanması gerektiği konusunda bazı önemli ipuçları.

Spor Kıyafetlerden Tişörtler Ne Sıklıkta ve Nasıl Yıkanmalı?

Spor tişörtleri yıkamak için belki bir sefer kullanmayı daha bekleyebilirsin. Eğer içinde atlet ya da spor sütyenin varsa rahat ol. Teri onlar emebilir ve tişörtün bir, maksimum iki kez daha giyilebilir. Tabii bunda yaptığın egzersizin temposu ve seni ne kadar terlettiği de etkili. Çok hareket ve ter atmayı içeren spor aktivitelerinden sonra en iyisi direkt tişörtleri yıkamak olacak. Tişörtünün içine dikilmiş bir spor sütyeni varsa o zaman da bekletmeden yıkamalısın. Yıkarken 30 derecenin altına düşmemeye çalışırsan, en sağlıklısı olur.

Alt Giyimleri Yıkamanın Püf Noktaları

Spor taytları ve şortlar genellikle vücuda sıkıca oturduğu için terleme eğilimi gösterirler. Yoga taytları, spor şortlar ya da eşofman altları eğer siyahsa, onları yıkamadan kurtulabileceğini düşünüyorsun yanılıyorsun. Eğer çok terlemeni gerektiren antremanlar yapıyorsan her seferinde bu parçaları mutlaka en az 30 derecede yıkaman lazım.

Özellikle dar taytları asla yıkamadan tekrar giymemelisin. Zaten taytlar kumaş içerikleri gereği birkaç kereden fazla giyildikten sonra kötü bir koku, şekilsiz bir görünüm ve rahatsız ediciliğe sahip olabilirler. Eğer çok terlediysen ve yıkamadan giyeceksen, cildindeki gözeneklerin kapanmasına sebep olabilirsin. Soğuk su ve parçaların kumaşına göre bir programda yıkamalısın böylece kumaşların ömrünü de uzatabilirsin. Ayrıca, renkli spor kıyafetleri diğer giysilerden ayırmalı ve içeriğindeki özel teknolojilere zarar gelmemesi için ürünü ters çevirerek yıkamak da önemli.

Spor Sütyenler ve Atletler Nasıl Yıkanmalı?

Spor sütyenler veya atletler günlük hayatta bile kullanılan çok rahat parçalardan. Spor sütyenler, destek ve konfor sağlamak için tasarlanan parçalardan, bu nedenle düzenli yıkama önemli. Mutlaka en azından bir ya da iki tane yedeğin olmalı. En az üç tane atlet ya da sütyeninin olması seni biri yıkanıp diğeri kirliyken spor salonunda rahat olmanı sağlar ve böylece yıkama işlemini de birkaç seferliğine erteleyebilirsin. Ancak teninle direkt buluşan bu ürünleri bir kereden fazla giymek pek hijyenik bir fikir değil. Spor sütyenlerin malzemesine göre elde yıkamak da hem hızlı hem de pratik bir çözüm olabilir. Soğuk su ve hafif yapıda deterjan kullanarak, elde veya çamaşır makinesinde nazikçe yıkamak, sütyenin elastikiyetini korumaya da yardımcı olacak.

Atletler, sporcuların terleme ve cildin nefes almasını sağlama ihtiyacını karşılamak amacıyla tasarlanmış kumaşlardan tasarlanıyor. Atletlerin düzenli olarak yıkanması, kötü koku ve bakteri oluşumunu önler. Soğuk su, düşük devirde yıkama ve benzer renklerle yıkama, atletin renklerini korumanın yanı sıra kumaşın dayanıklılığını artırabilir. Ve son olarak çoraplar, onları bir kereden fazla giymek suç sayılmalı! Her spor seansından sonra çoraplarını direkt kirli sepetine gönder ve elinin altında bol bol yedek çorap olsun.

Unutma ki, spor kıyafetlerini düzenli olarak yıkamak, hijyenin yanı sıra giysilerin performansını da artıracak. Sağlıklı bir spor deneyimi için spor kıyafetlerini doğru ve düzenli bir şekilde temizlemeyi asla ihmal etme. Her kıyafetin etiketinde bulunan yıkama talimatlarına uygun olarak hareket etmek önemli. Ayrıca, çamaşır makinesinin içerisindeki fazla deterjan kalıntılarını önlemek için ekstra durulama yapmak da faydalı olabilir.

Tüm Fotoğraflar: Getty Images Türkiye

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR