90’lar Makyajı Nasıl Yapılır? Özlediğimiz Stillerle 4 Öneri

90’lar makyajı nasıl yapılır? 90’lardan kalan en güzel makyaj stilleri neler? Merak ediyorsan ve 90’lar makyajına dair ilham arıyorsan, doğru yerdesin!

Makyaj yapmak her kadının hayatının bir döneminde büyük bir hevesle başladığı ardından ya iyice geliştirdiği ya da sadeleştirdiği bir deneyim sayılabilir. Sezonlar boyunca popüler moda akımlarının değişmesi gibi kozmetik alışkanlıkları da çok değişti. Örneğin 90’ların sonundaki incecik kaşları hatırlarken hepimizin kalbi biraz kırılıyor. Belki incecik kaşları geri istemiyoruz ama 90’lardan özlediğimiz çok fazla trend var. Hepsini bizimle keşfetmeye ne dersin?

Tabii ki 90’lar sadece incecik kaşlar değil, kesinlikle çok daha fazlası! Spice Girls’ten Prenses Diana’ya kadar farklı tarzlara hitap eden birbirinden ikonik kadınlar 90’lara dair özlediğimiz güzellik trendlerini yarattı. Şimdiyse Bella Hadid, Dua Lipa, Lily-Rose Depp gibi birçok ünlü isim 90’lar makyajının en güzel halini günümüze uyarlıyor.

90’lar Makyajı Nasıl Yapılır?

Dudak kalemi, mavi far, sedefli rujlar… 90’lar makyaj konusunda iddialı tercihlerin ön plana çıktığı bir dönemdi. Eyeliner’ın en dramatik şekilde uygulandığı ve bol bol maskarayla tamamlandığı göz makyajlarından, grunge kültürünün etkisiyle heroin chic tarzına uygun koyu renk mat ruj ve siyah göz kalemine kadar 90’lara dair özlediğimiz çok şey var. Cesaret gerektiren göz makyajları ve ruj sürmenin püf noktalarını keşfettiysen, şimdi sırada 90’lar makyajı nasıl yapılır sorusunun cevabını bulabilirsin.

Bunları uygulamak için ihtiyacın olan kozmetik ürünlere yabancı değilsin ancak kullandığın renkleri, tonları ve miktarı değiştirmen gerekebilir. Rujundan bir iki ton koyu dudak kalemi, cilt rengine uygun fondöten, highlighter ve renkli farlarla 90’lar makyajını kolayca uygulayabilirsin.

Geri gelmesi gereken: Parlak dudaklar

Bir zamanlar dudakların ışıl ışıl olması özellikle gençlerin vazgeçilmeziydi. Sonra ne oldu? Renkler ve tonların skalası o kadar genişledi ki parlatıcılar unutuldu. Şimdi yeniden özellikle daha genç gruplar arasında popüler olmaya başlayan parlatıcılar, güncel makyajda kendine daha sık yer buluyor.

Yerinde kalması gereken: Soğuk renkler

Dudaklarda özellikle sedefli ama öyle değilse bile çok çok açık tonda soğuk renkler 90’ların yerinde kalması gereken akımlarından biri desek yeridir. Günümüzün renk ve ton çeşitliliğinden ilham alarak 90’ların bu tarzını denemek istersen özgürsün ama makyajında dengeli bir görünüm yaratmaya dikkat etmelisin.

Geri gelmesi gereken: Kalın kaşlar

Cara Delevingne sayesinde kalın kaşlar eskisinden daha güçlü şekilde geri geldi. Ama 90’larda kaşlar ip gibiyken bu tarzı dünyaya kararlılıkla sunan Brooke Shields olmuştu. Yüz hatlarını belirginleştiren ve yüz biçimine uygun bir kaş modeliyle sen de tarzını 90’lardaki gibi güçlü bir şekilde sunabilirsin.

 

 

 

Yerinde kalması gereken: İncecik kaşlar

Herkesin yüzünün şekline uygun olarak kaşlarını şekillendirilmesi gerekliliği henüz tam olarak kavranmamışken, tüm kaşlar incecikti. Yüzün bütün ifadesini değiştiren incecik kaşlar da tarihin tozlu raflarında kalabilir.

Geri gelmesi gereken: Canlı mavi far

Evet bir süredir mavi farlar zaten makyajda en sevilen alternatiflerinden biri. Farklı tonlar sık sık deneniyor ama hepsi capcanlı! 90’larda mavi far o kadar kullanıldı ki 2000’lerin ikinci yarısında en sevilmeyen seçenekti. Bir anda şartlar değişti ve yeniden çok sevildi. Sen de mavi far ile göz makyajını canlandırmak istersen görünümü siyah eyeliner ile tamamlayabilirsin.

 

 

Yerinde kalması gereken: Soluk mavi far

Makyajda soğuk renkler günümüzde tercih edilse de kozmetiğe dair bilgimiz bu tonları daha doğru uygulamamızı sağlıyor. Ama günümüzden 90’lara bakınca, o istenmeyen mavi, işte bu maviydi. Pastel ve soğuk görünen mavi renk ciltte hayallerdeki gibi durmayabilir. Kullanırken dikkatli olmalısın ve makyajındaki diğer renkleri daha canlı tonlarda seçmelisin.

Geri gelmesi gereken: Parlak bir cilt

90’larda makyaj konusunda tercihler iki uçtaydı.  Bir yandan koyu grunge tonlar popülerken diğer yandan örneğin cildin pırıl pırıl olması istenebilirdi. Örneğin Beyonce’nin 90’lardaki makyaj tercihi şimdinin en sevilen makyaj tarzlarından biri. Özellikle Olivia Rodrigo sık sık benzerlerini uyguluyor. Sen de denerken highlighter’ı dengeli uygularsan ve doğru noktaların ışıldamasına özen gösterirsen cildinde doğal bir parıltı yaratabilirsin.

Yerinde kalması gereken: Pasparlak kapatıcılar

Gözlerin altına kar yağmışçasına bembeyaz kapatıcılarla yapılan makyajlar en az 10 yıllık dönemde kırmızı halıdaki herkesin sonradan pişman olmasına sebep oldu. Kapatıcı kullanıp da benzer bir sorun yaşamamak için bu parlak açık renkli kapatıcıların yerine cilt rengine ve alt tonuna uygun kapatıcılar kullanmalısın.

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR