Ruj Sürmenin Püf Noktaları!

Makyaj yapmak ya da yapmamak bir tercih meselesi tabii ama söz konusu ruj sürmek olunca bütün kadınların yelkenleri suya indirdiğini düşünüyoruz. Kontür tekniğinin kraliçesi Kim Kardashian bile, nude renklerde olsa da rujdan vazgeçemiyor. Ama ruj sürmek, özellikle mat ruj ya da kırmızı ruj sürmek sanıldığı kadar kolay değil. Ruj sürmenin birçok püf noktası, dikkat edilmesi gereken kuralı var. Ruj sürmenin püf noktalarını öğrendikten sonra makyaj yapmayı daha çok seveceğinden neredeyse eminiz! Teoride hepimiz ruj sürmeyi biliyoruz ama ya pratikte? Dişlerine bulaştırmadan, dudağından taşırmadan ruj sürmenin inceliklerini yazdık. Keşfetmeye hazır mısın?

Ruj ve Dudak Kaleminin Birlikte Kullanımı

 

Belki hala 90’lı yıllarda yaşasaydık renkleri uyumsuz dudak kalemi ve ruj ikilisi beğeni toplayabilirdi. Fakat o yıllardan sonra çok trend geldi ve geçti. Uzun zamandır mükemmel denecek kadar uyumlu kalem ve rujlar beraber kullanılıyor. Bu durum özellikle nude tonlarda bir ruj kullanacağın zaman dikkat etmeni gereken kurallardan biri. Belki küçük bir ton farkıyla dudak çevreni belirgin hale getirebilirsin fakat emin ol, modern ve doğal görünmek için fazlasına gerek yok. Ayrıca ruj veya dudak parlatıcınızdan önce dudak kalemi uygulamak, rengin akmasını önlemeye de yardımcı olur. Bunların dışında eğer rujunuzun dudak kenarlarında yayıldığını düşünüyorsan, sorun muhtemelen kaleminde. Genel bir alışkanlık olarak, önce kalemi sürüp dudak kenarlarını çerçeveledikten sonra ruju uyguluyoruz. Keskinliği ve kalıcılığı artırmak için ruju uyguladıktan sonra dudak çerçevenin üzerinden bir daha geçerek yayılma ve taşmanın önüne geçebilirsin. Ayrıca kalemin çok belli olduğunu düşünüyorsan, fırça yardımıyla görüntüyü yumuşatabilirsin. Dudak kalemi kullanmaya alışık değilsen pratik yapmalısın. Kalemle dudak çevreni çizerken üst dudağın ortasından başla, sonra köşelere doğru ilerle. Köşelerden dudağın ortasına doğru ikinci katı atmak daha keskin bir görünüm yakalamanı sağlar. Aynı yöntem alt dudak için de geçerli. Dudaklarını biraz daha kalın göstermek için doğal çerçevenin dışına çıkabilirsin ama abartmamaya çalış.

Yumuşacık Dudaklar

 

Ruj uygulamadan önce dudakları nemli tutmak ve ölü derilerden arındırmak önemli. Amacın ipeksi bir görünümse önce dudağına peeling uygulamalı, ardından da nemlendirici etkili bir balm sürmelisin. Ölü deriyi nazikçe fırçalamak için yumuşak ve temiz bir diş fırçası kullanabilirsin. Böylece dudakların hem ölü derilerden arınacak, hem de daha dolgun görünecek. Ardından kalıntıları temizlemek için de dudağını kağıt mendille nazikçe kurula. Kağıt mendille dudağını silerken iyice bastır ki nem iyice emilsin. Ardından rujunu rahatça sürebilirsin. Öyle ki rujun rengi dudağınızın doğal rengi gibi görünebilir. Bu aşamaları uygulamadan direk rujunu sürmek istersen pürüzsüz bir bitiş elde edemeyebilirsin.

Tazelemeyi Unutma!

Nemlendirici etkisi yüksek ya da doğru uygulanmamış mat rujlar hızlı bir şekilde renklerini kaybeder. Yani sık sık dudaklarını kontrol etmelisin. Rujunuun daha kalıcı olması için dudaklarına fondöten veya kapatıcı uyguladıktan sonra transparan bir pudra uygulamalısın ardından da rujunu sür. Böylelikle rujun gün boyu kalıcı olacak. Ayrıca rujunu uygulamadan önce dudak kaleminle tüm dudağını boyayabilirsin. Tıpkı makyaj bazı gibi dudakların için de böylece temel atmış olursun. Ardından rujunu iki kat sürerek kalıcılığı artırabilirsin.

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR