Soğuk Havaların İç Isıtan Parçası: Boğazlı Kazak

Sence soğuk havaların iç ısıtan parçası nedir? Akla ilk gelen şüphesiz puf montlar ve paltolar ama boğazlı kazaklar da bir o kadar kurtarıcı parça değil mi? Kışın buz gibi havaların kesinlikle kurtarıcısı. Bu kazaklar sıcak tutmalarının yanı sıra boyun bölgesini olduğundan uzun gösteriyor. Bunun dışında hemen hemen her parçayla da kolayca kombinlebiliyor. Bu parçayı günlük kombinden gece kombinlerine, ofis stilinden özel davetlere kadar her ortamda ve yerde rahatlıkla kullanabiliriz. Ayrıca boğazlı kazaklar her tarza ve stile de uyum sağlayabilen yatırımlık parçalardan. İster eteklerle ister şortlar ve pantolonlarla, istersen de salopet veya tulumların içine… Farklı kesimlere ve modellere de sahip bu kazaklar bence gardıropların vazgeçilmez ve eskimeyen parçası.

Boğazlı kazaklar Boyner’de seni bekliyor!

Peki, bu kazaklar ne zaman ve nasıl ortaya çıktı?

Denize çıkan balıkçıların üşümemesi adına üretilmiş ve adını da buradan aldı. 19. yüzyılın sonlarından itibaren boğazlı yakalar, sıradan işçiler, sporcular, denizciler ve deniz subayları tarafından yaygın olarak giyilmeye başlandı. İngiliz oyuncu, oyun yazarı ve popüler müzik bestecisi Sir Noël Peirce Coward tarafından 1920’lerde iyice popüler olan boğazlı kazaklar, kısa bir orta sınıf moda akımına dönüştü. Kısaca boğazlı kazak tarihini de anlattıktan sonra gelelim bu parçayı nasıl ve ne tarz kombinleyebileceğimize. Aslına kombinlemesi oldukça kolay bir parça diyebiliriz. Haydi o zaman bu tarz bir kazağı nasıl giyebiliriz bir göz atalım.

Etekli Cool Kombinler

Bol veya dar balıkçı yaka kazakları farklı tarzlarda ve boylarda eteklerle giyebilirsin. Şık mı görünmek istiyorsun? O halde payetli etekler kurtarıcın olacak. Payetli kalem eteği ve dar bir kazağı, blazer ve topuklu ayakkabıyla tamamlayarak akşam bir yemek davetine gidebilirsin. “Yok ben gündüz giyebileceğim etekli bir kombin yaratmak istiyorum” diyorsan da saten bir eteğin altına spor ayakkabı ya da bot giyerek, üzerine de oversize boğazlı bir kazakla cool görünebilirsin. Boğazlı kazak ve deri etek kombini de oldukça şık ve çokça tercih edilen kombinlerden diyebiliriz. Günlük stilinde ise klasik renkte bir pileli eteği, sıcak renklere sahip bir boğazlı kazakla, deri botlarla ve kemerle bir araya getirerek klasik bir görüntü elde etmeye ne dersin?

Jean ve Şort Rahatlığına Ne Dersin?

Bu tarz bir kazağı günlük veya iş hayatında mı kullanmak istiyorsun? O halde pantolon veya jean ile kombinlemelisin. Özellikle baggy jean, yalın tasarıma sahip bir kazak tam da aradığın ikili olabilir. Bu kombini dilersen rahat bir spor ayakkabı veya botla, dilersen de minik topuklu bir ayakkabıyla tamamlayabilirsin. Üzerine giyeceğin spor kesim bir montla da kışı sıcakcık ve rahat geçir. Bir diğer önerimiz ise daha klasik bir tercih. Bu kazakları şortlarla tamamlamak. Bunun için denim veya kumaş şortları tercih edebilirsin. Üzerine giyeceğin blazer’la klasik, shearling bir paltoyla da cool görün. Uzun çizmeler ise bu kombinlerin yıldız parçası olacak. Kısaca jean ve şortlarla kombinleyeceğin kazaklarla rahat görünümler yaratabilirsin. Bu kombini ofise uygun hale mi getirmek istiyorsun? O halde ceket, kumaş pantolon ve klasik bot üçlüsü uygun seçimler arasında yer alıyor.

Bir Şeylerin İçine Giy

Boğazlı kazakları katmanlı bir şekilde kullanabilirsin. Mesela yazlık elbiseleri kışın kullanmayı hiç denedin mi? Evet, garip gelebilir ama boğazlı kazakların yardımıyıla bu mümkün. Elbiselerin içine giyebileceğin boğazlı kazaklarla cool bir tarz oluşturabilirsin. Bir başka dikkat çeken ikili gömlekler ve içine giyeceğin kazaklar. Özellikle son yılların yükselen parçası oduncu gömlekler bu tarz için biçilmiş kaftan. Balıkçı yaka kazağının rengini, ekose gömleğinin içinde yer alan bir renkten tercih ederek güzel bir uyum yakalayabilirsin. Bu ikiliyi jean veya dökümlü bir kumaş pantolonla tamamladığında bütün gün rahat edeceğin bir kombin oluşturacaksın. Ayakkabı seçiminde ise serbestsin. Her tarz ayakkabı ve bot stilini uyumlu bir şekilde tamamlayacak.

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR