Dekorasyonda Hangi Mevsimin İnsanısın?

Hayatımızın büyük bir bölümünü evimizde geçiriyoruz. Bu yüzden de evimiz; huzurumuza, enerjimize ve ilişkilerimize doğrudan etki eden bir güce sahip. Konfor ve huzurun en çok arandığı mekan şüphesiz ki evlerimiz. Evimizde özellikle en çok vakit geçdiğimiz yer ise oturma odası. Bazen bu bölümde dekorasyonu baştan sona o anki modumuza göre değiştirmek istediğimiz zamanlar oluyor. Örneğin; karanlık ve gotik ya da beyaz ve minimalist belki de canlı ve renkli bir dekorasyon yampmak istemedin mi? Öncelikle odanda yapmak istediğin değişiklik için renk psikolojini incelemeye ne dersin? Karakterini en iyi yansıtan renkleri nasıl bulacağını biliyor musun? Karakterleri eşleştikleri renklere göre konumlandırırsak, dört farklı grup elde ediyoruz; ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış. Evet, mevsimlerden ilham alıyoruz. Doğada bulunan mevsimsel renk paletlerini kullanarak her bir kişilik grubunun renk tercihlerini ve enerjik stillerini yansıtabiliriz. Önerilerimizle bunu gerçekleştirmek çok kolay olacak. Yeni mevsime yepyeni ve daha uygun bir dekorasyonla girmeye hazır ol!

İlkbahar Kişiliği ve Renkleri

Karakter özellikleri: Enerjik, hayat dolu, iyimser.

Renkleri: Sıcak ama açık renkler, berrak görüntüler.

İç mimaride: Bol miktarda doğal ışık, yeni tasarımlar, yoğun enerjili baskıları tercih ederler. Bu kişilik tipi, soluk ağaç dokusuna sahip ince çizgili mobilyaları, boyanmış cam objeleri, yumuşak ve parlak yüzeyleri çok severler. Genelde modern ama davetkar bir dekorasyon anlayışları vardır. Bahar kişiliğine sahip insanlar yaşları kaç olursa olsun içlerindeki çocuğu hep yaşattıkları için sevimli olan her şeye bayılırlar. Baharın müjdecisi çiçekler aynı zamanda dekorasyonunun da vazgeçilmezlerinden, bu yüzden bu kişilik tipi yeşil yapraklı çiçeklere bayılır. Ayrıca bu dönemde ortama ferahlık katmak için beyaz, pastel renkleri tercih ederler aynı zamanda ruh hallerini de pozitif olarak etkiler. Eğer radikal değişiklikler istenmiyorsa, obje, halı ve tablolarda küçük değişimler yaparak büyük etkiler yaratılabilir.

Yaz Kişiliği ve Renkleri

Karakter özellikleri: Zarif, şık ve doğa aşkıyla dolu.

Renkleri: Yaz kişiliğine sahip insanlar daha sakin ve mat renkleri tercih ediyorlar.

İç mimaride: Bu kişilik tipine sahip insanlar genelde yumuşak, süzülüp giden romantik dekorasyondan hoşlanırlar ama biraz resmi bir dokunuş ve simetrik görünümleri de kullanırlar. Geleneksel dekorasyon stilleri genellikle favorileridir. Geçmişten ilham alan objeler, mobilyalarda kullanılmışlıktan oluşan izler, vintage bir dokunuş her zaman favorileridir. Genel olarak sade ve gösterişsiz olmayı tercih ederler. Taze çiçekler yaza yakışır bitkiler olmazsa olmazları arasındadır. Gün ışığını mümkün olduğunca bol miktarda alabilmek için soft ve yoğun olmayan perde seçimi eve yaz havasını getirmede etkili olacaktır. Duvar boyasını da açık ve ferah bir renge çevirebilir, soft tablolar ile bu ferahlık artırılabilir.

Sonbahar Kişiliği ve Renkleri

Karakter özellikleri: Tutkulu, doğayla sıkı bağları olan, sanatsever ve entelektüel.

Renkleri: Dikkat çeken tonlar ve zengin renkleri çok seviyorlar. Sonbaharın renkleri onların da favorileri. Turuncu, kahverengi, kırmızı, sarı tonları bu dönemin ruhunu en yoğun şekilde yansıtan renkler.

İç mimaride: Rustik stil onlar için her şeyden önce geliyor. Ustaların elinden çıkmış özgün tasarımlar ya da aileden miras kalmış mobilyaları dekorasyonda kullanabildikleri zaman daha mutlu oluyorlar. Evlerinde mutlaka bir alan kitaplıklara ve kitaplara ayrılmıştır ve evlerinin her zaman davetkar, sıcak ve rahatlatıcı olmasını isterler. Manevi yönü baskın olan objeler mutlaka bulunur. Ev dekorasyonunda bitkileri kullanmayı severler. Solmuş yapraklar, kozalaklar, su kabakları, kurumuş dallar, at kestanelerini dekorasyonda kullanabilirler. Koltuk şalları, örme kırlent kılıfları, kadife kumaş dokuları, mumlar da sonbahar dekorasyonun vazgeçilmez aksesuarlarından.

Kış Kişiliği ve Renkleri

Karakter özellikleri: Kendinden emin, duygusal ve sınırları aşmayı seven.

Renkleri: Keskin, cool  renkler favorileri. Beyaz rengi kışa yakışan lacivert, koyu yeşil, koyu gri ve bordo gibi soğuk tonlarla bir araya getirmeyi severler.

İç mimaride: Genellikle sağlam mobilyaları tercih ederler ama bunlar aynı zamanda güçlü bir dokuya ve tasarıma sahip olmalıdır. Kış nasıl extreme sporların mevsimiyse, iç mimaride de aynı heyecanı ararlar. Minimalistler kış insanı olsalar bile bunu da aynı ekstrem seviyede gerçekleştirecekleri için maksimalist bir yanları olur. Son teknoloji ve lüks mobilyalarla cool bir tarzın yanı sıra ikonik tasarımları tercih ederler. Soğuyan hava ile dekorasyonda yer verilen tekstil miktarını artırmayı severler. Koltuklarda yün, pelüş, kaşmir gibi sıcak dokulu yastıklar ideal tecihlerden. Mobilyaların üzerine farklı dokulara sahip örtü ve battaniyeler koymak ise favorileri.

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR