En Güncel Saç Yıkama Yöntemi Co-washing Nedir?

Fotoğraf: Getty Images Türkiye

Son dönemde eğer co-washing diye bir akım duyduysan muhtemelen saç bakımı konusunda internetin derinliklerine kadar indin. Eğer co-washing’i ilk kez duyuyorsan, aklındaki tüm soruları cevaplamaya hazırırız.

Saç bakımı belki de kozmetik ve bakım dünyasında kadınlar ve erkeklerin ortak noktada buluştuğu nadir konulardan biri. Hepimiz saçlarımızın mükemmel görünmesini istiyoruz ve bu amaç için birbirinden farklı yollar deniyoruz. Değişen akımlar ve ilerleyen teknoloji bize her defasında daha fazla seçenek sunsa da bazen en uygulanabilir yöntemler en aşina olduklarımız olabiliyor. Co-washing yöntemi de bunlardan biri. Aslında adı yabancı gelse de oldukça tanıdık bir saç yıkama yöntemi.

Co-washing Nedir?

Öncelikle co-washing tanımı yapmamız gerekiyor. Co-washing, birlikte yıkama veya saç kremiyle yıkama anlamına gelen, sert şampuanların yerine önerilen bir temizleme alternatifidir. İngilizce conditioner washing yani saç kremiyle yıkamak anlamına gelen bu yöntemde saçlar şampuan yerine saç kremiyle yıkanıyor.

Fotoğraf: Getty Images Türkiye

Co-washing İşe Yarıyor Mu?

Co-washing saçı nemli tutan doğal yağları korurken saçı temizler, özellikle kalın ve kıvırcık saçları olanların kurtarıcı tekniği olabilir. Özetle, saçlarını saç kremiyle yıkayarak temizleme yöntemine co-washing deniyor.

Saçları sadece kremle yıkama fikri yeni bir buluş değil, yine de bu konsepti düşünürken co-washing için özel üretilen ve saç kremlerinin yerine geçen şampuanlar olduğunu dikkate almalısın. Özellikle dalgalı ve kıvırcık saçlı kişiler için bu yöntem saç şeklini korumak için oldukça ideal.

Fotoğraf: Getty Images Türkiye

Co-washing Nasıl Uygulanır?

Birlikte yıkama, parmak uçlarınla kafa derisine masaj yapıp iyice durulamaya odaklandığın sürece saç derisini, saç kreminin kendi başına temizleyemeyeceği şekilde temizler. Bunun için saç kremi veya bu yöntem için özel üretilmiş co-washing şampuanlarıyla saçlarının her yanını iyice temizlemelisin.

Co-washing uygularken dikkat etmen gerekenler;

  • Saçını yumuşatmak için kremle yıkayabilirsin ancak co-washing için üretilen ürünleri mutlaka incelemen gerektiğini unutmamalısın.
  • Saçlarını yıkarken saç diplerine masaj yaparak co-washing yöntemini uygulayabilirsin. Burada dikkat etmen gereken konu şu; saçlarını her gün yıkamak saç diplerine ve kafa derin için ideal bir durum değil. Saçlarını en azından gün aşırı ve kafa derine masaj yaparak yıkamalısın.
  • Kullandığın ürünleri avuç içinin ¼’ü kadar kullanmak yeterli ve ideal, daha fazlası saçlarını ağırlaştırabilir.
  • Co-washing yöntemi dışında saç kremi kullanıyorsan, bu ürünleri saç uçlarına uygulamalısın. Yıkamanın sonunda saçlarını iyice durulamalı ve tüm şampuan ve kremlerden tamamen arındığından emin olmalısın.
  • Saçlarını yıkarken taramak yerine ellerinle açmaya çalışarak ya da geniş dişli taraklar kullanarak saç şeklini daha iyi koruyabilirsin.
  • Saçlarına co-washing uygularken dikkat etmen gereken en önemli konulardan biri de yağ içermeyen yan ürünler kullanmak. Böylece saçlarında en iyi sonuçları alabilirsin. Sülfatsız şampuanlar kullanman da saçların için önemlidir ancak köpürmeyen bu alternatifleri kullandığında su bazlı ürünleri tercih ederek durulama yaparken en iyi sonuçları alabilirsin.

Co-washing ile Birlikte Uygulayabileceğin Bakım Önerileri

Fotoğraf: Getty Images Türkiye

Saç bakımı yapmak için rahatlatıcı detoks maskeler kullanabilirsin. Böylece her yıkamada saçlarında kalan ve zamanla biriken yağları maske yardımıyla temizleyebilirsin.

Saçlarını yıkarken kafa derini ihmal etmeyerek ve saçlarını şekillendirirken ağır içerikli ürünler kullanmayarak saç bakım alışkanlığını güçlendirebilirsin.

Saç şeklini ve sağlığını korumak için saçlarını çok sıkı tokalarla bağlamaktan veya uzun süre şapka takmaktan uzak durmalısın.

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR