Erkekler Nasıl Giyinmeli? Tarz Sahibi 6 İpucu

Erkekler nasıl giyinmeli? Tarz sahibi bir görüntü için aslında çok uğraşmana gerek yok. Biraz modayı takip etmek biraz kişisel beğenilerini ortaya çıkarmak fazlasıyla işini görecek iki önemli konu. Moda dünyası kadınların hakimiyeti altında olsa da erkekler de tarzlarını moda akımlarına göre güncellemeyi gayet iyi başarıyor. Özellikle son yıllarda erkek giyiminin kuralları moda dünyasında daha çok yer bulmaya, sokak stilinde erkek tarzı daha çok öne çıkmaya başladı. Harry Styles, Justin Bieber, ASAP Rocky gibi isimlerin tarzlarını daha esnek ve deneysel bir yöne çekmeleri erkeklere de moda konusunda daha geniş bir alan sağladı.

Erkekler için klasik giyimden spor stillere kadar birçok farklı tarza hitap eden farklı tasarımlar, her sezonun göz bebeği oluyor. Sen de ister tek bir tarza bağlı kal, ister deneysel takıl ya da her şeyi birbirine karıştır fark etmez, yeter ki sevdiğin ve istediğin gibi görün! Önerilerimiz ve ipuçlarımız sayesinde sen de tarzını baştan yaratabilirsin.

1. Trendlere Kendini Kaptırma

Tarz sahibi insanlar için trendler gelip geçicidir ve onların peşinden koşmak anlamsızdır. Onlar giyinmeyi kendilerini ifade etme biçimi olarak kullanırlar. Yine de bu durum eskiye sıkı sıkı bağlı olmak ve klasikten vazgeçememek değil, daha çok köklere bağlı kalıponları modernize etmekle ilgilidir. Orta yolu bulmak tarzının kilit noktası olabilir. Çağdaş renkler, baskılar ve desenlerle klasik çizgileri ve siluetleri birleştirmeye başladığında, sen de tarz sahibi bir görünüme biraz daha yaklaşacaksın.

2. Ayrı Parçalara Odaklan

Vücut ölçülerine göre özel dikilmiş bir takım elbisen yoksa, artık olmalı! Erkekler nasıl giyinmeli sorusunun bir diğer cevabı da vücut tipine uyugn giyinmek! Tabii artık birçok markanın geniş beden yelpazesinin olması özel dikimden uzaklaşmaya sebep olabilir. Bol bol seçeneğin var. Yine de takım elbise alışverişi sırasında ayrı parçalarla da kombin yapabileceğin tasarımları seçmeye odaklanabilirsin. Ceket ve pantolon takımların ayrı giyilebilecek ve başka ceket ve pantolonlarla bir araya gelebilecek modeller olmalı. Böylece hem alternatiflerin farklılaşmış olur hem de tarzın!

Yaz için keten ya da pamuklu, pastel tonlarda, lacivert ya da bej blazer ceketler, kışın tüvitler, yün veya kaşmir ceketlere yatırım yapabilirsin.

3. Kıyafetlerin Hakkını Ver

Çok iddialı olduğunun farkındayız ama bu özellikle vücut tipine en uygun modelleri giydiğinde anlayacağın bir his! Giyeceğin kıyafet ne olursa olsun üzerinde emanet durmadığına emin olmalısın. Erkekler de kadınlar gibi giyinirken vücut tiplerini dikkate aldıklarında en iyi sonuçları elde edebilirler. Seçtiğin aksesuarları kombin öyle gerektirdiği için değil, gerçekten o görünümü yakalamak için kullanmalısın. Erkekler nasıl giyinmeli diye düşündüğünde aksesuar seçimi de oldukça önemlidir. Kombinin, üzerinde nasıl görüneceğine de etki edecektir.

4. Formaliteyi Esnet

Takım elbiseler, ceket ve pantolon ikilileri her zaman daha resmi ortamlarda tercih edilse de bazı erkekler için günlük hayatın bir parçası olabilir. Klasik tarzı tercih eden erkekler nasıl giyinmeli diye merak ediyorsan bu takım elbiseleri kendince yorumlaman gerekebilir. Örneğin klasikten ayrılmadan fark yaratmak isteyen erkekler nasıl giyinmeli diye merak ediyorsan; ceketin altına bisiklet yaka bir tişört ya da üst düğmeleri açık bırakılmış bir gömlekle tamamladığın ceket, resmi tercihlerden daha tarz sahibi görünür. Doğru bir şekilde kravat takmadan takım elbise giymek için ipuçlarımızı da okuyabilirsin.

5. Mükemmelliyetçi Olma

Sanki üzerine hiç düşünmeden ne bulduysa giymiş gibi bir görüntünün üzerine aslında ne kadar düşünüldüğünü tahmin edebilir misin? Tarz sahibi erkeklerin alameti farikası biraz da bu! Örneğin, kemer takarken tokayı merkezden uzaklaştırmayı dene ve ardından kalan deri kısmı kemerin etrafına sar. Çok kolay ama etkisi de bir o kadar büyük bir ipucu! Ya da tıpkı Danilo Zanna gibi kombinlerini sneaker veya sandaletlerle tamamlayabilirsin. Spor tarzda giyinmeyi seven erkekler nasıl giyinmeli dersen, özellikle renklerde kontrast yaratan ve oversize modellere yönelebilirsin.

6. Kuralları Öğren ve Onları Boz

Koyu renkler sadece kışın, açık renkler sadece yazın mı giyilir? “Erkekler nasıl giyinmeli?” sorusuna nasıl vereceği cevabı iyi bilen erkekler için hayır. Öncelikle renklerle biraz daha iyi anlaşmalısın, hayat koyu renklerden ibaret değil. Yeşil gömlekler, pembe tişörtler, beyaz pantolonlar ya da desen üstüne desenler… Beğendiğin tüm renkler tarzında yer bulsun. Yakasız bir gömlekle ceket giyilebilir mi? Neden olmasın? Önce iyi giyinmenin yazısız kurallarını keşfet sonra onları kendi zevklerine göre boz ama bunu yaparken aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisin. Bunun yerine dikkat çekici bir parçanın etrafında şekillenen daha sade tonlar ve tasarımlarla kombinini şekillendir. Daha çok dikkat çekeceğine eminiz.

Tüm Fotoğraflar: Getty Images Türkiye

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR