10 Öneriyle Mevsime En Uygun Kışlık Parfümler

Kışlık parfümler nasıl seçilir? Soğuk havaların nasıl kendine özgü bir büyüsü varsa, kışa özel parfümlerin de yarattığı çok özel bir atmosfer var. Kış parfümleri, yaza özel alternatiflerle kıyaslanınca biraz daha dikkat çeken, yoğun ve sıcak hisler uyandıracak şekilde tasarlanır. Bu nedenle yazlık ve kışlık parfümleri farklı notalarda kullanmak aslında oldukça mantıklı bir hareket.

Kışlık parfümler Boyner’de, hemen keşfet!

Kışlık Parfümler ve Yazlık Parfümler Neden Ayrı Olmalı?

Kışlık parfümlerin kokuları genelde daha ağır ve sıcak notalara sahip olduğu için soğuk havanın etkisiyle kolayca uçup gitmez. Böylece gün boyunca kalıcı bir etki sağlar. Yazlık parfümler daha taze ve hafiftir, kışa uygun olmayabilir.

Kışlık parfümlerin özel olmasının bir diğer nedeni de mevsimsel değişikliklere uyum sağlamak ve duyuları harekete geçirmektir. Kışın soğuk havası, kokuların daha yavaş yayılmasına neden olur. Bu nedenle, yazın tercih edilen hafif ve taze kokulardan farklı olarak, kış parfümleri daha yoğun ve kalıcı olmalıdır. Ayrıca, kış mevsiminde giyilen kalın ve yoğun dokulu kumaşlar ve giysiler de kokunun daha uzun süre kalmasına yardımcı olur, bu yüzden parfüm seçiminde bu detayları göz önünde bulundurmak önemlidir.

Kış ve yaz parfümlerinin ayrı olmasının bir diğer sebebi, her mevsimin kendine özgü atmosferine uyum sağlamaktır. Yaz aylarında genellikle taze, hafif ve meyvemsi kokular tercih edilirken, kış aylarında daha ağır, odunsu ve baharatlı notalara yönelmek doğaldır. Bu, mevsimsel değişikliklere duyarlılık gösteren bir yaklaşımı yansıtarak, parfümün sayesinde çevrendeki atmosferi daha etkileyici kılmanı sağlar.

Kışlık Parfümler Nasıl Seçilir?

Kışlık parfüm seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konular; mevsimle ve cilt tipinle uyumlu olmasıdır. Aslında tüm parfüm seçimlerinde kokunun tenine yakışması oldukça önemli. Aynı parfümün birine çok yakışıp başkasında o kadar da harika durmamasının sebebi tam olarak bu. Bu nedenle tenine yakışan bir parfüm tercih etmelisin.

Mevsime uyumlu olması da daha önce bahsettiğimiz gibi kışlık parfümlerin soğuk havada kolayca uçup gitmeyen ağır kokulardan oluşmasıyla ilgili. Kış aylarında genellikle amber, paçuli, sedir, vanilya gibi sıcak ve odunsu notalar tercih edilir. Bu notalar, hem sıcaklık hissi uyandırır hem de kış mevsiminin romantik ve mistik atmosferine uyum sağlar. Ayrıca, hafif çiçeksi ve narenciye notalarıyla denge sağlanarak, parfümün hem çok ağır olmaktan kurtulur hem de parfüme taze bir hava verir.

Kadınlara Özel Kışlık Parfümler Nasıl Olmalı?

Kış mevsimine özel en iyi kadın parfümleri arasında, genellikle yoğun çiçeksi notalara sahip olan ve odunsu esanslar içeren parfümler öne çıkar. Örneğin, “floral woods” veya “oriental floral” kategorisindeki parfümler, kış aylarının atmosferine şık bir şekilde uyum sağlar. Bu kategorideki parfümler genellikle güçlü ve etkileyici bir izlenim bırakır. Burada önemli olan dengeli bir koku yelpazesi yaratan parfümlere odaklanmaktır. Çiçeksi ve odunsu içeriğe sahip parfümler bu dengeyi kolayca yaratır.

Tom Ford Ombré Leather parfüm, adeta kış geceleri için tasarlanmış. Kakule, deri ve paçuli gibi notalara sahip olsa da bu üçlünün yaratması beklenen ağır kokudan ziyade daha hafif bir etkisi var. Çiçekseverler bile bu parfüme hayır diyemiyor!

Viktor&Wolf Flower Bomb, sıra dışı tasarımlarıyla podyumda her daim konuşulan isimlerden olan tasarımcıların elinden çıkmış harika bir parfüm. Güçlü ve tarz sahibi hissedeceğin parfüm; orkide, şeftali ve vanilya içeriyor.

Burberry London altta misk, paçuli Hindistan sandal ağacı notalarıyla üstte de çiçeklerden oluşan bir buketle Londra’nın kozmopolit yapısından etkilenerek kışa özel hazırlanmış bir parfüm.

Valentino Donna Born in Roma, kesinlikle feminen bir koku! Bergamot, bourbon vanilya, siyah frenk üzümüyle yaseminin muhteşem birleşimi olan bu parfüm romantik buluşmalarda vazgeçilmezin olacak.

Lancome La Nuit Trésor’un sofistike kokusu kesinlikle karşı konulamaz bir hava yaratmanı sağlayacak. Paçuli, krema gibi temel notalarla buluşan yasemin ve akşam sefası kokusunun yedi saatten fazla kalıcı olması da bu parfümü özel kılıyor.

Erkeklere Özel Kışlık Parfümler Nasıl Olmalı?

Kış mevsimine özel en iyi erkek parfümleri genellikle odunsu ve baharatlı notalara sahip olanlardır. “woody spicy” veya “oriental woody” kategorisindeki parfümler, erkekler için kış mevsimine özgü bir çekicilik ve zarafet sunar. Baharatlı notalar, soğuk havanın etkisiyle daha belirgin hale gelir ve parfümünün etkileyici bir izlenim bırakmasına yardımcı olur.

Dior Sauvage, kış akşamları için şık bir tercih olarak sunulan en yeni parfümlerden biri. Erkeklere özel kışlık parfümlerde öne çıkan bir seçenek olan Sauvage, Johnny Depp’in de favorisi.

Jean Paul Gaultier Le Male, bahar aylarına ve kış a en uygun erkek parfümlerinden biri. Nane, lavanta gibi tazelik veren üst notalarla buluşan vanilya, tütün ve bal notaları ortaya alışılmadık ama çok tanıdık bir parfüm çıkarıyor.

Paco Rabanne Invictus Victory, o çok tanıdık klasikleşen kokuya güçlü bir yenilik getiriyor. Karabiber, lavanta, paçuli, cumaru ve vanilya notalarına sahip bu parfüm kış partilerinden günlük kullanıma her duruma uygun.

Viktor&Rolf Spicebomb Night Vision adından da anlaşılacağı gibi tam bir baharat bombası! Karabiber, karanfil, Hindistan cevizi, tütsü ve limon notalarıyla kontrast yaratan bir parfüm arıyorsan bu koku tam sana göre!

Mr. Burberry, tam da soğuk Londra akşamlarından ilham alıyor. Aromatik tarhun otu, baharatlar ve tarçınla güçlü bir havaya bürünen parfüm alt notalarında tütsü ve amber ile birleşiyor.

Sonuç olarak parfüm seçmek ciddi bir iştir. Mevsim değişiklilerine uygun, cilt tipine ve beğenilerine göre seçtiğin bir parfüm seni asla yarı yolda bırakmaz. Kışlık parfümler, genellikle odunsu, baharatlı ve sıcak notalara sahip şekilde tasarlanırken, kadın ve erkek parfümleri arasındaki farklılıklar da mutlaka göz önünde bulundurulmalı.

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR