Kravat Takmadan Takım Elbise Giyilir Mi?

Çoğu erkek için şık olmak eşittir takım elbise giymek. Dolayısıyla ceket, pantolon, gömlek ve kombinin o son dokunuşu kravat oldukça önemli. Ama çoğu zaman neredeyse tüm erkekler gecenin sonunda kravatlarından kurtuluyor. Peki, hiç kravat takmasan nasıl olur? Bizce kombinin daha modern ve spor durabilir. Yeterince şık ya da resmi görünmeyeceğini düşünüyorsan, önerilerimize bir göz gezdir. Tek kural kravat takmak değil, daha rahat alternatifler de var! O halde klasik bir takım elbiseyle nasıl kendi tarzını yaratacağının ve modern stiller yakalayacağının ipuçlarını keşfetmeye ne dersin?

Birkaç Düğmeyi Serbest Bırak

Yaka bağır açık dolaşmak takım elbisenin resmiyetiyle alakasız gelebilir. Ama zaten kravat yoksa kurallara baştan biraz aykırı davranmış sayılmaz mısın? Eğer asi olacaksan, en şık şekilde ol. Gömleğinin birkaç düğmesini açık bırak ve yakaları yanlara doğru ayır hatta gömleğini o şekilde ütüleyebilirsin bile ama yaka çok yapışık olmasın. Takım elbiselerde ceket ve pantolonu ayrı renklerde seçip üzerine de palto giyebilirsin. Hatta açıkta kalan boynuna da şık bir fular bağlayabilirsin. Özellikle toprak tonları ve koyu renkleri bir arada kullanarak şık görünümler yaratabilirsin. Yani illa klasik bir takıma ihtiyacın yok. Ayrıca içine giyeceğin gömleği desenli seçersen çok şık olacağına şüphemiz yok.

Yakasız Gömleklere Ne Dersin?

Kravat takmaman için bahane üreteceğine kravat takılmayacak bir parçayla takım elbiseni tamamlayabilirsin. Dik yaka gömlekler takım elbiselerle oldukça şık görünüyor. Popüler yapımlardan Peaky Blinders’ta bunu en iyi örneklerini görebilirsin. Bu kombinleri yaparken yine en risksiz olan renkleri tercih etmende fayda var. Mesela lacivert ve gri olabilir. Desenli modellere yönelmek bu kombinlerde biraz riskli. Onun yerine beyaz, kırık beyaz ya da açık mavi gömlekleri kullan. Kombininde daha cesur mu olmak istiyorsun? Kombinlerinde vanlı renkleri daha fazla kullanabilirsin. Denemeye değer!

Sonuna Kadar İliklenmiş Yakalar

Biraz hipster bir görüntü olabilir ama seni stil sahibi görünmek konusunda ön sıraya taşıyacak bir adım; kravatsız gömleği sonuna kadar iliklemek. Özellikle paçaları kısa t takım elbise giymeyi seviyorsan, bu alternatife de bir şans ver. Fark yaratacağından emin olabilirsin. Hatta takımı tamamlarken klasik ayakkabılar yerine loafer hatta sneaker giyebilirsin. Desenli gömlekler de en çok bu tip takımlara yakışır çünkü gömleğin kravatla kapanmaz! Tek yapman gereken gömleğin konuşurken, diğer parçaları sessiz tutmak. Ceket, pantolon, ayakkabı ve çorap mutlaka sade kalmalı. “Yok ben karmaşa istemiyorum” diyorsan gömleğini de sade tutarak cool görünebilirsin.

Gömlek Gibi 

Kravat takmak zorunda değilsen, gömlek giymek zorunda da değilsin. Gömlek benzeri; polo yaka tişört giymeyi düşünebilirsin. Bu tip tişörtleri buluşmalardan çok ciddi olmanı gerektirmeyen iş görüşmelerine kadar her ortama uydurmak mümkün, tek yapman gereken desenleri ve renkleri doğru seçip abartıdan uzak durmak. Eğer tercihin abartıdan yana olacaksa o zaman desen üstüne desen giymeyi dene. Örneğinı; daha küçük desenlere sahip takım elbiseni büyük desenlere sahip bir tişört ya da gömlek benzeri parçayla tamamlamaya ne dersin?

Tüm Fotoğraflar: Getty Images Türkiye

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR