Yüz Şekline Göre Doğru Saç Kesimi Nasıl Seçilir?

Yüz şekline göre doğru saç kesimi nasıl seçilir? Karar vermek için bilmen gereken tüm detayları yazdık! Vücut şeklinin kıyafet seçiminde önemli olması gibi yüz şekli de doğru saç kesimini bulmak için en önemli kaynağımız. En iyi görünüm için rehberimizi okumalısın!

Saç kesimini berberine bırakmadan önce yüz şeklin hakkında bilmen gerekenler var. Bu yazıyı okuduktan sonra saç kesimine daha net karar verebilirsin. Saç kesimine karar verirken ilk dikkat etmen gereken, yüz şeklindir. Aslında aynada biraz kendini inceleyerek yüz şeklini hemen fark edebilirsin. Eğer kesin olarak emin olmak istiyorsan, küçük bir mezure ile yüz ölçülerini alabilirsin.

Yüz ölçüsü nasıl alınır? Böyle bir bilgi işine gerçekten yarayacak mı? Denemeden bilemezsin! Yüz hatlarını ölçerken dikkat etmen gerekenler;

  • Alnını ölçmek için iki kaşının en yüksek noktası arasındaki mesafeyi ölçmelisin.
  • Elmacık kemiklerini ölmek için gözlerinin dış köşeleri arasındaki mesafeyi bulmalısın.
  • Çene çizgin için çenenin en yüksek noktasından kulağının altına kadar olan mesafeyi ölçüp ikiyle çarp.
  • Yüz uzunluğunu hesaplamak için alnında saç çizgisinden itibaren çenenin ucuna kadar ölçüm yap.

Bu ölçümlerde çıkan en yüksek sayı sana odaklanman gereken bölgeyi gösterecek ve yüz şeklini belirlerken sana rehber olacak.

Şampuan & saç bakım ürünlerini Boyner’de keşfet! 

Oval Yüze Hangi Saç Modeli Yakışır?

Eğer yüz uzunluğu elmacık kemiklerinin genişliğinden, alın çene hattından daha uzunsa, yüz şeklin ovaldir. Çene açısı keskin olmaktan çok yuvarlak gibidir. Bu yüz şekliyle deneysel olmaya daha açık sayılabilirsin. Simetrik ve orantılı ölçülere sahip bir yüz şekli olduğu için aslında birçok saç modelini taşıyabilirsin. Oval yüz şekli için erkek saç modelleri arasında en popüler olan kesim, yanları kısa üstleri biraz daha uzun bırakılmış, geriye doğru taranmış modeldir. Saçına hacim ve hareket verecek bir model seçmelisin. Saçlarını alnına düşürmek yüzünü daha yuvarlak gösterebilir bu nedenle saçlarını geriye doğru şekillendirmek daha iyi olur. Saçlarını sakalla veya sakalsız kullanmakta da özgürsün.

Oval yüz şekline sahip olan ünlü erkekler arasında Jude Law, Will Smith, David Beckham, George Clooney ve Enrique Iglesias yer alıyor.

Dikdörtgen Yüze Uygun Saç Modelleri Nedir?

Yüz uzunluğu en uzun ölçümse, dikdörtgen bir yüze sahipsiniz demektir. Alın, elmacık kemikleri ve çene çizgisi boyut olarak benzerdir. Yüzünü olduğundan daha uzun göstermeyecek bir model tercih etmelisin. Örneğin dikdörtgen yüz şekli için erkek saç modellerinde yanları kısalan seçenekler senin için uygun olmaz. Kenarları çok kısa tutmayan veya üstte çok fazla uzunluk bırakmayan, orantılı bir stil denemelisin. Saçın yanlara ayrıldığı ya da alnına düştüğü bir model, yüzüne daha geniş bir görünüm verebilir. Kirli sakalla bu saç modellerini kullanabilirsin.

Dikdörtgen yüz şekline sahip ünlü erkekler; Adam Levine, Kiefer Sutherland, Eminem ve Ben Affleck.

Üçgen Şeklinde Yüz İçin Saç Modelleri

Elmacık kemikleri alından daha geniş ve çene hattı da elmacık kemiklerinden daha genişse, yüzünüz üçgen şeklindedir. O zaman kalp yüz şeklinin tam tersini düşünmelisin. Üçgen yüz şekli için erkek saç modellerinde katlı kesimler ve hacimli görünümler oldukça dikkat çekici olur. Sakala gelince, en iyi görüneceğin alternatif hafif kirli sakaldır. Ama bu yüz şeklinde çene çizgisinin belirginliği göz önüne alındığında, en iyisi temiz traşlı olmaktır.

Üçgen yüz şekline sahip ünlü erkekler arasında Ryan Gosling ve Justin Timberlake yer alıyor.

Yuvarlak Yüz Şekline Uygun Saç Modelleri

Elmacık kemikleri ve yüz uzunluğu benzer bir ölçüye sahipse ve yine benzer bir ölçüye sahip olan alın ve çene hattından daha uzunsa, o zaman yuvarlak bir yüze sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yuvarlak yüz şekli için erkek saç modellerinde, kare etki yaratacak modeller düşünebilirsin. Yuvarlak yüzler net açılara sahip olmadığı için saçların ve sakallarınla illüzyon yaratmalısın. Saçlarını geriye doğru tarayacağın ve yanlardan oldukça kısa tutularak hacim verilmiş bir model denemelisin. Saçının üst kısmının düz kesildiği modelleri de kullanabilirsin. Sakalını uzatarak yüzüne daha açılı bir görünüm verebilirsin.

Yuvarlar yüz şekline sahip ünlü erkekler arasında Leonardo DiCaprio ve Jack Black yer alıyor.

Kalp Şeklinde Yüze Yakışan Saç Modelleri

Alın, elmacık kemikleri ve çene hattından daha genişse ve çene de sivri uçluysa yüzün kalp şeklindedir. Kalp yüz şekline özel erkek saç modelleri çenenin darlığını ve alnın genişliğini vurgulayacağından çok sıkı kesimlerden kaçınmalısın. Oldukça ince ve hafif tutulan orta uzunlukta ve uzun saç modelleri, kalp şeklinin güçlü alın vurgusunu yumuşatır. Bu saç modeliyle ve yüz şekliyle hafif kirli sakal bırakmak da görünümü dengeli hale getirir.

Kalp yüz şekline sahip ünlü erkekler; Bradley Cooper, Nick Jonas ve Joseph Gordon-Levitt.

Kare Yüz Şekline Uygun Saç Modelleri Nedir?

Çene açısı yuvarlak olmaktan çok keskinse ve tüm ölçümler hemen hemen birbirine yakınsa, kare yüz hatlarına sahipsin demektir. Özellikle bu yüz şekli oldukça maskülendir ve yine oval yüzler gibi birçok saç modeliyle uyumlu olabilir. Kare yüz şekli için erkek saç modelleri üç numara asker tıraşından uzun saç modellerine kadar her alternatifi deneyebilirsin ama unutma, klasik temiz bir saç kesimi de senin için yeterli olur. Eğer biraz da kirli sakal bırakırsan, keskin çene hattını yumuşatabilirsin.

Kare yüz şekline sahip ünlü erkekler; Tom Cruise, Henry Cavill, David Beckham ve Nick Lachey.

Elmas Yüz Şekli İçin En Uygun Saç Modeli Nedir?

En uzun ölçümü yüz uzunluğunda yaptıysan ve ardından sırayla elmacık kemikleri, alın ve en kısa uzunluk çene çizgisiyse ve çene sivri uçluysa, yüz şeklin elmas biçimindedir. Elmas yüz şekli için erkek saç modellerinde en iyi seçeneğin alın ve çene bölgesine genişlik katan saç stilleri olabilir. Kakül alnına doku eklemek için çok işe yararken, kulakların arkasına sıkıştırılabilen daha uzun stiller bir elmas şeklinin kemik yapısını vurgulamak için harikadır. Sakallarını yanlara doğru uzatmak ve yanları kısa saç modellerinden uzak durmak da önemli.

Elmas yüz şekline sahip ünlü erkekler; Johnny Depp, Robert Pattinson, Christian Bale ve Ryan Reynolds.

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR