Sütyen ve Spor Braları Doğru Yıkamanın 5 Kuralı

Sütyen ve spor bralar nasıl yıkanır diye merak ediyorsan doğru adrestesin! Aldığımız her ürünü olabildiğince uzun süre ve ilk günkü kalitesinde kullanmak isteriz. Buna günlük hayatımızın ayrılmaz parçalarından olan sütyen ve spor braları da dahil. Kimileri için elde yıkamak çok önemliyken, birçok kişi için çamaşır makinesinde sütyen ve braları yıkamak en pratik seçenek olabiliyor, ancak bu yöntemleri uygularken dikkat edilmesi gereken kurallar var.

İç giyimde kullandığın sütyenler ve spor yaparken giydiğin braların temizliğini yaparken diğer çamaşırlarla karıştırmamaya dikkat etmelisin. Diğer çamaşırların formu sütyenlerin kalıplarını bozabilir ya da yüksek ısı veya hızlarda yıkanan sütyenlerin dolgu malzemeleri, kumaşları ve tasarımları deforme olabilir.

Sütyen ve spor braları yıkarken dikkat etmen gereken 5 kuralı senin için derledik, okumaya devam et!

1. Elde Yıkama Programını Seçmelisin

Sütyen ve bralar elde nasıl yıkanır? Vakit ayırabilirsen elde yıkamak ilk tercih etmen gereken yol olabilir. Bir leğene soğuk su doldurup hafif bir deterjan yardımıyla ya da sütyenler için özel üretilmiş temizleyicilerle çitilemeden ama suyun içinde yumuşak hareketlerle temizleyerek sütyenlerini yıkayabilirsin. Dilersen elinle değil yumuşak bir süngerle sütyenleri silebilirsin. Çitilemek ve ovmak sütyen ve braların formuna zarar verir.

Tabii ki hayatın temposu içinde sütyen ve bra yıkamak için bu kadar vakit ayıramayabilirsin. O zaman yardımına teknoloji koşar! Çamaşır makinesinde sütyen ve bra yıkamak için elde yıkama programını seçmelisin. Böylece makinenin yıkama hızı ve tambur dönüş hızı daha yavaş olur. Su sıcaklığını da ılık ya da soğuk olarak seçebilirsin. Bu da sütyen ve braların daha nazikçe yıkanması anlamına gelir.

2. Doğru Deterjanı Kullanmalısın

Bra ve sütyenleri yıkarken elde veya çamaşır makinesi fark etmeksizin doğru deterjanı kullanmak şart. Günlük kullandığımız ürünlere kıyasla daha hassas materyalden üretilen sütyen ve braları yıkayacağın zaman ipek ve kaşmir için özel üretilen deterjanları deneyebilirsin. Toz deterjan yerine sıvı deterjan kullanmalısın. Eğer bunlara alternatif bir şey istersen bebek ürünleri için özel üretilen deterjanlara da şans verebilirsin.

3. Aynı Ürünleri Bir Arada Yıkamalısın

Çamaşır yıkamanın olmazsa olmaz kuralı burada da geçerli. Benzer renkler ve kumaşlardan olan ürünler bir arada yıkanır. Dolayısıyla sen de sütyen ve bralarını başka çamaşırlarla karıştırmadan, dolgulu sütyenleri sütyen toplarının içine koyup yıkamalısın.

Tabii bu durumda aklına sütyen ve spor bralar hangi sıklıkta yıkanmalı sorusu gelebilir. Kullanım sürene ve hayat tarzına göre değişse de ideal olarak her sütyeni iki üç kez giydikten sonra yıkaman gerekir. Standart bir sütyeni yıkamadan birkaç kez giyebilirsin ancak spor braları için bu süreyi çok açmamak daha iyi olur. Egzersiz yaparken normalden fazla terlediğimiz için spor bralarını her kullanımdan ya da yaptığın spora bağlı olarak iki kullanımdan sonra mutlaka yıkamalısın.

4. Açık Havada Kurutmalısın

Sütyen ve bralar kurutma makinesine atılır mı? Cevap: Hayır! Çünkü kurutma makinesinde kurutulan sütyen ve bralar kısa zamanda esnekliğini kaybeder ve ürünlerin rengi solar. Yıkama sonrası mümkünse açık havada asarak ya da güneş gören bir yere sererek sütyenlerini kurutabilirsin.

5. Alternatif Yıkama Yöntemi: Duş

Yaz tatillerinde sık sık biki ve mayoların için kullandığın yıkama yöntemini sütyen ve braların için de kullanabilirsin. Duşta önce ılık suda ıslatıp sabun veya duş jeliyle köpürtüp hafif hareketlerle yıkama yapabilirsin. Nazikçe duruladıktan sonra astın mı bu iş tamam! Belki de en kolay yol budur, ne dersin?

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR