Yağmurlu Günlerde Stil Oyunu

Yağmurlu günlerde stil oyununa var mısın? Yağmur, kimileri için romantik kimileri içinse sıkıntıdan başka bir şey olmayan bir hava durumu. Kara kışın da yaklaşmasıyla, anlayacağın yağmurdan kaçış yok! Dolayısıyla yağmurlu havaya alışmamız ve yağış olan günlere uygun giyinmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Her ne kadar bazen yaz aylarında mevsime olan inancımızı sarsacak kadar şiddetli yağmurlar görmüş olsak da, kış aylarında yağışın daha farklı olduğunu biliyoruz. Her şeyden önce hava buz gibi olma zamanları yaklaşıyor. Dolayısıyla ıslanmak, üşümek hatta evden çıkmak istemeyeceğimiz zamanlar da yaklaşıyor. Sen de hava durumuna göre giyeceklerine karar verenlerden misin? Önce haftalık tahminlere ardından da yağmurlu günlerde giyilebilecek kıyafet önerilerimize göz at!

Yağmurlu havada dışarı çıkmak zorundaysan nelere dikkat etmelisin?

 • Öncelikle şemsiyesiz ya da su geçirmez bir ceketin olmadan dışarı çıkmayı bile düşünme! Yağmurlu günlerde stil oyunu demek, kendini korumak demek.
 • Su birikintilerinin nahoş sürprizlerinden kaçınmak için crop pantolon giyebilirsin. Paçası kısa olan bu modeller sayesinde en azından adım atarken iki kere düşünmek zorunda kalmazsınız.
 • Yağmurlu havanın olmazsa olmaz parçası tabii kitrençkot. Ama aynı zamanda sıcak hissetmek istiyorsan kat kat giyinmen gerekecek. Yağmurluğun içine yün ya da kaşmir kazağa ne dersin?
 • Yağışlı günlerde kendine yapacağın en büyük kötülük beyaz renklerde parçalar giymek olabilir. Ama bu kural aksesuarlar için geçerli değil. Çapraz takabileceğin beyaz bir çantayla stilini güçlendirebilirsin.
 • Aksesuar demişken, son dakikada alınmış bir şemsiye yerine sizi gerçekten yağmurdan koruyacak büyük bir taneye sahip olun.

 • Seçeceğin ayakkabı aslında yağmurlu günlerde stil oyununun kilit parçası. Yağmur botları iyi bir kurtarıcı olsa da suya dayanıklı deri botları da giymeyi düşünebilirsin.
 • Eğer baştan aşağı siyah giyeceksen ki bu havalarda sana kimse garip gözle bakmaz görünüme biraz renk vermek için beyaz bir detay kullanabilirsin. Beyaz tişört iyi bir alternatif.
 • Eğer özel bir davete gideceksen, yağmur botlarını ayağına geçir ve klasik ayakkabılarınızı çantanıza koy. Bu durumdan kaçış yok!
 • Çapraz askılı çantalarla ellerini serbest bırakma şansın olacak, aynı zamanda sırt çantaları da böyle günlerde kurtarıcı parça.
 • Trençkotlar sana göre değilse ve biraz sıra dışı görünmek istiyorsan, vinil ceketleri dene.

Yağmur yağarken evden çıkmak istemediğini de tahmin edebiliyoruz. Peki evde kalmayı tercih ettiğin zaman neler yapabileceğini düşündün mü?

Evini Sevenlerin Favorisi: Hygge

Yağmurlu günlerde stil oyununu eve taşı! Danimarkalılar’ın mutluluk formülü olan Hygge kesinlikle kışlık aktivitelerin başında yer almalı. Üstelik evde Hygge’yı uygulamak için çok büyük hazırlıklara girişmene gerek yok. Evinde içini ısıtacak samimi ortamlar yaratarak yeterince hyggelight olabilirsin. Bunun için yapman gerekenler çok basit;

 • Karanlık günlere mum ışığıyla cevap ver, evde doğal ışık yarat.
 • Keyifli kaçamaklar yap, mesela bir fincan çay ya da sıcak çikolata iç.
 • Sevdiğin insanları evine çağır, onlarla birlikte vakit geçir.
 • Seni gerecek en ufak şeyleri aklından çıkarmaya çalış.
 • En rahat kıyafetlerini, en kalın çoraplarını giy ve battaniyenin altında kaybol!

Film, Kahve ve Battaniye Üçlüsüne İnan

Yağmurlu günler geldiği gibi herkesin aklında aynı şeyler beliriyor: Battaniye altında bir fincan kahveyle film izlemek! Kulağa ne kadar klişe gelirse gelsin, birçok kişi için bu üçlü rahatlamanın en keyifli hali. Üstelik bu organizasyon da kulağa yeterince hyggelight geliyor, değil mi? Eğer yağmurlu bir günde evinde partnerinle veya bir başına film eşliğinde vakit geçirmek istersen romantik aşk filmleri önerilerimize bir göz at! Ayrıca aşağıda önerdiğimiz filmlere de bir göz atabilirsin;

 • Eğer tek mekanda geçen, filmleri seviyorsan Perfetti Sconosciuti tam sana göre. Her ne kadar dram/komedi sınıfında olsa da teknolojinin ilişkiler üzerindeki etkisini gerilim dozu yüksek bir şekilde sunan film, 2016 yapımı bir İtalyan harikası.
 • Eğer evde bir film izleyeceksen, Midnight in Paris mutlaka seçenekler arasında olmalı. Belki önceden izledin ama bu büyülü filmi tekrar izlememek için hiçbir sebebin olmadığına eminiz!
 • Alicia Vikander ve Michael Fassbender’ın The Light Between Oceans filmini de listene al. Romantik, biraz acıklı ama birbirine aşık oyuncuların muhteşem performansı seni kesinlikle etkileyecek.
 • Tabii film insanı değilsen, Netflix sayesinde saatlerce dizi izleyebilirsin. Mesela Mind Hunter’ı izledin mi? Bizce bir şans vermek için evde geçirilecek bir günden daha iyisini bulamazsın.

DIY Projelerini Gerçekleştir

Pinterest, Youtube videoları, Instagram videoları ve Tumblr sayesinde kendin yap (do it yourself) projeleri herkesin radarında. Eminiz sen de daha önce bir şeyler yapmayı denedin. Hazır yeni yıl yaklaşıyorken yağmurlu bir günde evde kalma programını verimli bir sürece dönüştürmeye ne dersin? Sevdiklerine ufak el yapımı hediyeler hazırlayabilirsin ya da evini süsleyecek fikirler edinebilirsin.

Tüm Fotoğraflar: Getty Images Türkiye

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR