Yüz Şekline Göre Sakal Stilin Ne Olmalı?

Sakal kesimini berberine bırakmadan önce yüz şeklin hakkında bilmen gerekenler var. Daha önce yüz şekline göre kullanabileceğin saç kesimlerinden bahsetmiştik. Bu yazıyı okuduktan sonra sakal modelin konusunda da daha net karar verebilirsin. Sakal kesimine karar verirken ilk dikkat etmen gerekenler, kullandığın saç modeli ve yüz şeklin. Aslında aynada inceleyerek yüz şeklini hemen fark edebilirsin. Eğer kesin olarak emin olmak istiyorsan, küçük bir mezura ile yüz ölçülerini alabilirsin. Yüz ölçüsü nasıl alınır? Böyle bir bilgi işine gerçekten yarayacak mı? Denemeden bilemezsin!

 Yüz hatlarını ölçerken;

  1. Alnını ölçmek için iki kaşının en yüksek noktaları arasındaki mesafeyi ölçmelisin.
  2. Elmacık kemiklerini ölçmek için gözlerinin dış köşeleri arasındaki mesafeyi bul.
  3. Çene çizgin için çenenin en yüksek noktasından kulağının altına kadar olan mesafeyi ölç ve ikiyle çarp.
  4. Yüz uzunluğunu hesaplamak için alnında saç çizgisinden itibaren çenenin ucuna kadar ölçüm yap.

Bu ölçümlerde en yüksek sayı size odaklanman gereken bölgeyi gösterecek ve yüz şeklini belirlerken sana rehber olacak. Böylece yüz şekline göre en doğru sakal modelini de kullanabileceksin.

Kare Yüz Şekli

Çene açısı yuvarlak olmaktan çok keskinse ve tüm ölçümler hemen hemen birbirine yakınsa, kare yüz hatlarına sahipsin demektir. Özellikle bu yüz şekli oldukça maskülendir ve yine oval yüzler gibi birçok saç ve sakal modeliyle uyumlu olabilir. Kare yüz şekli için erkek sakal modellerinde öne çıkan kirli sakaldır çünkü kirli sakal bıraktığında keskin çene hattını yumuşatabilirsin.

Oval Yüz Şekli

Eğer yüz uzunluğun elmacık kemiklerinin genişliğinden, alın çene hattından daha uzunsa, yüz şeklin ovaldir. Çene açısı keskin olmaktan çok yuvarlak gibidir. Bu yüz şekliyle deneysel olmaya daha açık sayılabilirsin. Simetrik ve orantılı ölçülere sahip bir yüz şekli olduğu için aslında birçok saç modelini taşıyabilirsin. Oval yüz şekli için erkek sakal modelleri arasında herhangi br popülerlik ayrımı yok, yani sakalla veya sakalsız kullanmakta oldukça özgürsün.

Dikdörtgen Tüz Şekli

Yüz uzunluğu en uzun ölçümse, dikdörtgen bir yüze sahipsin demektir. Yani yüzünün uzunluğu, genişliğine göre fazla olmalı. Alın, elmacık kemikleri ve çene çizgisi boyut olarak benzerdir. Yüzünü olduğundan daha uzun göstermeyecek  saç ve sakal modellerini tercih etmelisin. Örneğin; dikdörtgen yüz şekli için erkek sakal modellerinde kirli sakalı kullanabilirsin. Sakal bırakman görünümünü olumlu yönde etkileyecek.

Üçgen Yüz Şekli

Elmacık kemiklerin alnından  ve çene hattın da elmacık kemiklerinden daha genişse, yüzün üçgen şeklindedir. Yani üçgen yüze sahipsen geniş çene çizgisine ve sivri bir çeneye sahipsin. Üçgen yüz şekli için erkek sakal modellerinde, en iyi görüneceğin alternatif hafif kirli sakal. Ama çene çizgisinin belirginliği düşünüldüğünde,en iyisi temiz traşlı olmaktır. Bu yüze sahipsen kesinlikle çeneyi daha çok ön plana çıkaracak modellerden uzak durmalısın.

Kalp Yüz Şekli

Alnın, elmacık kemiklerin ve çene hattından daha genişse ve çenen de sivri uçluysa yüzün kalp şeklindedir. Yani kalemle çizeceğin bir kalbin aynısı gibi… Eğer bu yüz şekline sahipsen, muhtemelen çıkıntılı elmacık kemiklerin vardır. Kalp yüz şekli için erkek sakal modellerinde hafif sakal bırakmak en iyi görüntüye ulaşmanı sağlayacak.

Elmas Yüz Şekli

En uzun ölçümü yüz uzunluğunda yaptıysan ve ardından sırayla elmacık kemikleri, alın ve en kısa uzunluk çene çizgisiyse elmas yüz şekline sahipsin. Ayrıca çenen de sivri uçludur. Elmas yüz şekli için sakallarını yanlara doğru uzatmalısın ve yanları kısa saç modellerinden uzak durmalısın.

Yuvarlak Yüz Şekli

Elmacık kemiklerin ve yüz uzunluğun benzer bir ölçüye sahipse,  yine benzer bir ölçüye sahip olan alnın çene hattından daha uzunsa o zaman yuvarlak bir yüze sahipsin demektir. Yuvarlak şekilli yüzler, genişlik ve uzunluk bakımından hemen hemen aynıdır. Yuvarlık yüz şekli için sakalını uzatarak yüzüne daha açılı bir görünüm verebilirsin. Kesinlikle yüz orantını bozacak sakal şekli vermemelisin.

Tüm Fotoğraflar: Getty Images Türkiye

BOYNER

MOBİL UYGULAMALAR